FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

czwartek, 19 kwietnia 2012

„Ekspozycja - warsztaty fotograficzne” - Wignall Jeff - Helion


Tytuł: Ekspozycja – warsztaty fotograficzne
Autor: Wignall Jeff
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2008
Liczba stron:  312s
Tematyka: Ekspozycja
Moja ocena : 5-/6 

Na pierwszy ogień RING-u2 Ekspozycja wziąłem książkę wydaną przez Helion „Ekspozycja - warsztaty fotograficzne”. Autorem tej pozycji jest Jeff Wignall
 i jest ona kolejną z części serii „warsztaty fotograficzne” (w ringu 1 była już omawiana przeze mnie pozycja pod tytułem „Zdjęcia makro”).
 Z uwagi na podstawowe zagadnienia, jest kierowana głównie do osób początkujących i do osób chcących lepiej zrozumieć zagadnienie  i powiązania między tajemniczym trójkątem ( bermudzkim jak coś nam czasem zniknie ze zdjęcia):
- czasem naświetlania,
- wielkością przesłony
- i czułością ISO.
Książka ładnie wydana, zachęca ciekawym zdjęciem kręcącej się karuzeli na okładce.  Poradnik podzielony na 11 rozdziałów z czego dwa pierwsze są wprowadzeniem i omówieniem podstaw ekspozycji.
Rozdział 3 omawia pomiar światła, czyli jak działają światłomierze w aparacie, a jak zewnętrzne. Co powoduje mylne odczyty światłomierzy i jak najlepiej dokonywać pomiaru.  
Rozdział 4 poświęcony jest odpowiedniemu ustawieniu przysłony, a co za tym idzie wpływu na głębie ostrości zdjęcia. Jak dobrać przysłonę, aby uzyskać wyizolowany obiekt główny a jak uniknąć nieostrości dwóch planów.
Rozdział 5 opisuje jak ustawiając odpowiedni czas naświetlania stworzyć magiczny obraz np. rozmytej wody, a jak zamrozić główny obiekt w ruchu z rozmytym pięknie tłem.
Rozdział 6 wyjaśnia tryby pracy aparatu i programy tematyczne.
Rozdział 7 zdjęcia w świetle naturalnym. W jakich porach można uzyskać najlepsze zdjęcia, a kiedy lepiej wstrzymać się z palcem na spuście migawki.
Rozdział 8 omawia kłopotliwe i niewygodne sytuacje, gdy uzyskanie poprawnej ekspozycji nie jest proste. Proponuje proste rozwiązania problemów.
Rozdział 9 fotografowanie o zmroku i w nocy rządzi się swoimi prawami. Kilka takich praw prezentuje nam autor.
Rozdział 10 opis zdjęć zjawisk naturalnych i pogodowych.
Rozdział 11 fotografowanie lampami błyskowymi jako światło główne, pomocnicze, błysk doświetlający, grupowanie lamp i tym podobne rzeczy.
Nie ukrywam, że kto jeszcze ma wątpliwości, po co regulujemy parametrami aparatu powinien niezwłocznie książkę tę nabyć i gruntownie przeczytać, rozjaśni mu to tematykę i pozwoli na owocne i ciekawe eksperymenty.  Książka jest zwartym kompendium wiedzy na temat fotografii znajdziemy tu nie tylko opis zależności między czasem naświetlania, przysłoną oraz czułością ISO, ale zwarte informacje z innych książek np. uzyskanie odpowiedniej głębi ostrości pomoże nam w zdjęciach makro, krajobrazie, portrecie, w rozdziale 9 opis zdjęć nocnych uzyskamy bez kupowania osobnej książki na ten temat, tak samo ma się rozdział o lampach błyskowych. Bardzo wnikliwy i zawierający wiele cennych informacji podręcznik polecam wszystkim tym, którzy nie mają jeszcze takiej pozycji w swojej biblioteczce. Cena nowej jest wysoka, bo aż 59zł, ale od czego jest rynek wtórny.  Książka warta swojej ceny jest chyba najlepszą pozycją z helionowskiej serii „warsztaty fotograficzne”.

2 komentarze:

  1. Ja mam "Ekzpozycję bez tajemnic" Galaktyki, ale jeszcze jej nie czytałam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajna książka. Będę o niej pisał niedługo, zapraszam do porównania odczuć :-)

    OdpowiedzUsuń