FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

niedziela, 1 kwietnia 2012

Zdjęcia makro - Warsztaty fotograficzne -Jan Haje Kamps - Helion

Tytuł: Zdjęcia makro - Warsztaty fotograficzne

Autor: Kamps Haje Jan
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2010
Liczba stron:  272s
Tematyka: Makrofotografia
Moja ocena: 4/6 

   Pierwszą omawianą przeze mnie książką otwierającą tematykę makrofotografii jest "Zdjęcia makro - Warsztaty fotograficzne" wydaną przez wydawnictwo Helion. Jest to jedna z całej serii książek tego wydawnictwa pod  wspólną nazwą warsztaty fotograficzne. Oprócz niej w tej serii ukazały się:
- Ekspozycja
- Kompozycja
- Oświetlenie
- Fotografia cyfrowa w podczerwieni
- Portrety
- Inspirujące fotografie
- Fotografowanie dzieci
- Technika HDR
 Książki poza dwoma wyjątkami mam zamiar opisać wkrótce.

"Zdjęcia makro - warsztaty fotograficzne" zdecydowanie kierowane są do osób początkujących lub do osób zaczynających interesować się makrofotografią. Zaletą książki jest bardzo dobre przygotowanie podstaw, czyli dobór sprzętu, wykorzystanie obecnego sprzętu przez  zastosowanie gadżetów oraz wykonanie dobrych zdjęć.

A w środku zaczynamy od podstaw makrofotografii. Drugi punkt to wyposażenie:
- konwertery,
- obiektywy do makrofotografii,
- telekonwertery,
- tuby przedłużające,
- pierścienie odwrotnego mocowania,
- łączenie obiektywów czołami,
- mieszki,
-lampy błyskowe,
- reflektory,
- ekrany
- statywy i głowice
Trzeci punkt to potrzeba lepszego oświetlenia, czwarty kilka ciekawych i nietypowych zastosowań zdjęć makro. Następnie kwiaty, tekstury, owady, abstrakcje, ludzie. Na sam koniec książki obróbka zdjęć makro.

 Podsumowując jedna z ciekawszych książek wydanych w Polsce, wydawnictwo Helion postawiło na dobrą grafikę, ładną oprawę i zawartość,  ale... czemu tylko 4.  Ocena nie wzięła się z kosmosu, niby wszystko jest co dotyczy tematyki, nic nie zostało pominięte, jest opis sprzętu, zastosowanie do konkretnych przykładów, ciekawe zdjęcia,  obróbka wykonanych tą techniką zdjęć, ale po przeglądnięciu tej książki odczuwa się niedosyt, wszystko jest, a jakoby niczego nie było. Po przeczytaniu tej książki mam odczucie, że wszystko jest tylko zasygnalizowane, nic nie jest rozwinięte na tyle by odkryć przed nami inny świat niewidoczny dla nas na codzień . Więc jeśli ktoś nie miał nigdy do czynienia z makrofotografią jest to pozycja polecana przeze mnie, ale jeśli ktoś już na ten temat coś czytał lub wie to raczej za dużo z tej książki nie wyniesie. Dla osób zaawansowanych jest to strata czasu i pieniędzy. Cena  nowej książki 59zł, jest daleko nie adekwatna do zawartości, mimo ładnego wydania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz