FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

środa, 4 kwietnia 2012

Fotografia zbliżeniowa - Freeman Michael - G+J RBA

Autor: Freeman Michael
Wydawnictwo: G+J RBA
Rok wydania: 2008
Liczba stron:  160s
Tematyka: Makrofotografia
Moja ocena : -4/6 

Piątym  podręcznikiem makro w moim pojedynku jest książka Michaela Freemana „Fotografia zbliżeniowa”.  Wydawnictwo G+J RBA czyli National Geographic mocno promuje tego fotografa i podróżnika, który wydał ponad 100 książek na świecie (część o podróżach, część o fotografii). W Polsce ukazało się około 15, o różnego rodzaju tematyce fotograficznej (np. Krajobrazy, Portrety, Światło i oświetlenie, HDR, B&W, Kolor itd).
„Fotografia zbliżeniowa” kierowana jest raczej do początkującego odbiorcy w tej materii. Autor przedstawił w niej chyba najszersze spektrum możliwych zastosowań  makrofotografii z wszystkich jakie są dostępne na rynku. Do każdego przykładu kilka zdjęć. Są opisane rodzaje sprzętu, ogólne wiadomości tematyczne, wszystko zgrabnie wkomponowane w całość. Zawartość ułożona w stylizacji „komiksowej” czyli dwie strony opatrzone tytułem, obok głównego tekstu kilka małych zdjęć, często nakładających się na siebie, plus opisy sytuacji powstania każdego, niekiedy wrzucona tabelka z jakimiś parametrami lub ramka z ważniejszymi informacjami. Książka składa się z trzech części pierwszą można nazwać wprowadzeniem do tematyki (np. stopnie powiększenia, optyka zbliżeń, głębia ostrości, lampa błyskowa, skala mikro itp.), druga to sztuka komponowania i oświetlenia martwej natury (improwizacja oświetlenia, kompozycja cyfrowa, namiot bezcieniowy, pomysł na tło, styl oświetlenia itp.), a trzecia to przykłady zdjęć natury (np. kwiaty, owady,  muszle, minerały i wiele innych).
Podsumowując książka Michaela Freemana ładnie wydana, ma nowoczesny modny design, (którego ja osobiście nie lubię). Przykładów z zastosowań makro dużo, co za tym idzie trochę zdawkowo każde z nich opisane, niby wszystko jest, ale brakuje trochę głębszego ujęcia danego tematu. Przeszkadza mi trochę rozmiar zdjęć, moim zdaniem są zdecydowanie za małe i brakuje przy nich parametrów nastaw aparatu. Autor jest profesjonalistą, ale zdecydowanie nie jest największym pasjonatem makrofotografii i zdecydowanie woli inne aspekty fotografii, traktując makro jako dodatek. Przygotowując podręcznik starał się zasygnalizować jak najwięcej możliwości wykorzystania tego typu fotografii. Dzięki temu czytelnik może dopasować potrzebne mu zastosowanie do swoich prac, lecz szczegółową wiedzę musi zgłębić sam lub sięgnąć do innej lektury.  Do przyjęcia jest koszt tego poradnika czyli około 30-40zł szczególnie dla fanów tego autora.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz