FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

wtorek, 3 kwietnia 2012

Zbliżenia i makrofotografia bez tajemnic - Peterson Bryan - Galaktyka

Tytuł: Zbliżenia i makrofotografia bez tajemnic
Autor: Peterson Bryan
Wydawnictwo: Galaktyka
Rok wydania: 2009
Liczba stron:  161s
Tematyka: Makrofotografia
Moja ocena : -5/6 
Czwartym podręcznikiem makro w moim pojedynku jest książka Bryana Petersona „Zbliżenia i makrofotografia bez tajemnic”. Jest to jedna z części serii „bez tajemnic” tego autora. Wydana przez Galaktykę. Oprócz niej w tej serii znalazły się:
- czas naświetlania - bez tajemnic
- kreatywna fotografia - bez tajemnic
- ekspozycja - bez tajemnic
- fotografia portretowa - bez tajemnic
- fotografia bez tajemnic-jak robić wspaniałe zdjęcia każdym aparatem
- ostatnio seria wznawiana w wydaniu rozszerzonym i uaktualnionym (niestety jeszcze nie miałem możliwości porównania różnic)
Książka kierowana jest do wszystkich fotografów szukających inspiracji. Znajdą oni tu też niecodzienne możliwości zastosowania makrofotografii. Duży format albumu pozwala na bardzo dobry odbiór pięknych i kolorowych zdjęć w nim zawartych. Poradnik podzielony na kilka rozdziałów od wprowadzenia do tematyki makro, poprzez informacje o sprzęcie (zajmujące prawie pół książki, poparte praktycznymi przykładami), jak ustawiać  głębię ostrości i przysłonę,   wskazówki przydatne przy robieniu zbliżeń, fotografia zbliżeń we wnętrzach.  Przy każdym zdjęciu znajduje się opis nastaw aparatu oraz typ obiektywu. 
Podsumowując  widać dużą pasję i wyobraźnię autora w tworzeniu zdjęć,  nie tylko realnego świata w powiększeniu, ale także przedstawianie normalnych rzeczy w nierealnych ujęciach. Fotografie rynny, widelców  czy tarki urastają tutaj do rangi obrazów malarskich impresjonistów lub abstrakcjonistów.  Długo  trzeba się wpatrywać w niektóre obrazy nim odgadniemy, co się na nim znajduje, np. fragment dwóch złączonych ze sobą widelców na pomarańczowym tle.  Książka warta swojej ceny, zaledwie 37zł.

2 komentarze:

  1. Zainteresowałeś mnie tą książką. Chciałabym do niej zajrzeć w miarę możliwości.

    OdpowiedzUsuń
  2. Miło mi, że kogoś zaciekawiłem tą pozycją :-)

    OdpowiedzUsuń