FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Ujecia z bliska - Harold Davis - Helion


Tytuł: Ujęcia z bliska - Kreatywna fotografia
Autor: David Harold
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2010
Liczba stron:  272s
Tematyka: Makrofotografia
Moja ocena: -5/6 
Trzecią uczestniczką pojedynku makro została książka „Ujęcia z bliska- Kreatywna fotografia” autorstwa Davida Harolda. Helion wydaje całą serię książek tego autora pod nazwą „Kreatywna fotografia”, za każdym razem o innej tematyce fotografii.  W serii ukazały się już części :
- Noc w obiektywie
- Kompozycja zdjęć
- Czarno-biały kadr
- Światło i ekspozycja
- Portrety
- Krajobrazy
- Photoshop w cyfrowej ciemni
- Oświetlenie

Książka adresowana jest do początkujących i średniozaawansowanych fotografów, chcących zobaczyć efekt wykonania artystycznych  zdjęć makro. Książka wygląda, w niektórych miejscach jak album makrofotografii, tekstu i informacji jest mało, a wszędzie królują zdjęcia. Mocną stroną są opisy danych techniczne przy każdym zdjęciu. Znajdują się tam typ obiektywu, czas naświetlania, przysłona, ISO oraz informacja, czy był użyty statyw. Jest to o tyle istotne, że każdy czytelnik może sobie prześledzić, jak w danej sytuacji autor ustawił aparat i jakiego najlepiej obiektywu użyć, a następnie dopasować sytuację zamieszczona w książce do robionych przez siebie zdjęć.  Mimo druzgocącej przewagi zdjęć nad tekstem, tekst nie sprawia wrażenia dodatku, a jest jakby esencją tego co o makrofotografii powinniśmy wiedzieć, treść przystępnie napisana przez osobę z wieloletnim doświadczeniem i osiągającą w tej dziedzinie bardzo dobre wyniki.  Głównymi motywami zdjęć w książce są kwiaty, choć nie tylko, owady, kropelki wody i inne rzeczy  też mają swoje 5 minut.

Podsumowując książka pisana przez człowieka przesiąkniętego klimatem  makrofotografii, który do tego umie się dzielić swoją wiedzą. Pasję widać  po artystycznych zdjęciach, ciekawych komentarzach, nietuzinkowych poradach, z których każdy coś uszczknie dla siebie. Ze względu na albumowe wydanie pozycji, niektórym z czytelników wystarczy jednokrotne przeczytanie,  wypisanie sobie ciekawostek i przestudiowanie parametrów zdjęć. Innym chcącym mieć przynajmniej jedną książkę  o tej tematyce na swojej półce mogę z czystym sumieniem ją polecić. Niemała cena książki w wydawnictwie Helion aż 59 zł może trochę odstraszać , ale już na allegro można kupić używaną w przystępniejszej cenie.


2 komentarze:

  1. Cena rzeczywiście wysoka, ale tak jak piszesz, jeszcze jest allegro. Książka wydaje się dobra. Makrofotografia to super sprawa, bardzo lubię robić i oglądać tego typu zdjęcia. Jeszcze muszę sobie kiedyś odpowiedni obiektyw dokupić :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Co do obiektywu, to można jakiegoś starego manuala dokupić (przynajmniej w systemie Nikona) cena dużo niższa od nowych kosmicznie drogich...

    OdpowiedzUsuń