FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

piątek, 4 maja 2012

Ekspozycja bez tajemnic - Peterson Bryan - Galaktyka


Tytuł: Ekspozycja bez tajemnic
Autor: Peterson Bryan
Wydawnictwo: Galaktyka
Rok wydania: 2007
Liczba stron:  160s
Tematyka: Ekspozycja
Moja ocena : -5/6 
Do pojedynku w "Ringu 2" dołącza kolejna książka Bryana Petersona „Ekspozycja bez tajemnic”. Jest to pierwsza wydana z tej serii książka tego autora. Traktuję ją trochę z sentymentem, bo wniosła do podręczników o fotografii specyficzny styl autora. Kontynuowany później w następnych jego publikacjach. 

Do tego pojedynku mógłbym dołączyć śmiało jeszcze jedną pozycję autora, a mianowicie „Czas naświetlania bez tajemnic” omawiającą głębiej jedną ze składowych ekspozycji czyli długość otwarcia migawki.  Stwierdziłem jednak, że nie będę omawiał dwóch książek autora w jednym pojedynku. 

Książka pisana dla fotografa raczej początkującego, ale bardzo przystępny sposób pisania i ciekawostki w niej zawarte skłaniają po sięgnięcie do niej niejednego fotografa zaawansowanego. Autor podzielił ją na kilka rozdziałów od wprowadzenia w tematykę, przez bardzo zrozumiałe omówienie kiedy stosować jaką  przysłonę np. przysłona „kogo to obchodzi”. Czas naświetlania kolejna część zawiera kilka fajnych technik jak np. panoramowanie, efekt ruchu przy zoomowaniu, tworzenie deszczu. Następnie mamy rozdział światło. Autor opisuje nam m.in. jaki wpływ ma kierunek z którego pada światło (oświetlenie przednie, tylne, boczne). Kończymy rozdziałami o technikach specjalnych, filtrach i porównaniu fotografii analogowej do cyfrowej (ich plusy i minusy).
Mimo zawarcia w niej wiedzy praktycznej i opisów podstaw, książkę czyta się jednym tchem dzięki nietuzinkowemu podejściu do tematu, licznym określeniom zapadającym w pamięć np."bracia niebo", czy kuzyn ich "pan zielone dżinsy".

Po książki  „Ekspozycja bez tajemnic” i  „Czas naświetlania bez tajemnic” warto sięgnąć też ze względu na ich ładne wydanie i duży format obrazowo prezentujący zdjęcia w niej zawarte. Cena jest też w miarę przystępna używki około 25-30zł. Małymi minusikami książek jest ich miękka oprawa i mała przejrzystość. Raz przeczytane mocno wciągają, ale ponowne wyszukiwanie informacji w nich zawartych zmusza nas do wertowania kartek i wczytywania się w tekst.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz