FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

niedziela, 27 maja 2012

Technika HDR warsztaty fotograficzne - Carr Pete, Correll Robert - Helion


Tytuł:  Technika HDR – Warsztaty fotograficzne
Autor:  Carr Pete, Correll Robert
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2010
Liczba stron:  298s
Tematyka: HDR
Moja ocena : 5-/6 

Kolejna książka z serii warsztaty fotograficzne, tym razem Technika HDR autorstwa Pete Carr     i  Roberta Correll wydana przez Wydawnictwo Helion.  Jest to pierwsza książka w najnowszym moim pojedynku RING3 – porównanie książek HDR. Technika HDR ma coraz więcej zwolenników, od naturalistów do twórców nierzeczywistych, bajkowych scen zahaczających bardziej o grafikę niż fotografię.

Książka Carra i Corrella wprowadzająca w tematykę HDR, kierowana raczej do osób które nie miały jeszcze do czynienia z tą techniką (kilka zdjęć zrobionych z różną ekspozycją, połączonych następnie w programie HDR) lub osób, które nie do końca rozumieją możliwości jej zastosowania i chcą poszerzyć swoją wiedzę o nowe horyzonty.

Książka podzielona fajnie na kilka tematycznych części.
Rozdział pierwszy wprowadza nas w różne zagadnienia wykorzystywane lub związane z techniką HDR. Autorzy opisują np. czym jest rozpiętość tonalna, jak zapisuje obraz matryca aparatu, jaka powinna być wartość ekspozycji lub jak mierzymy światło. Czemu to, co widzimy różni się od tego, co utrwaliliśmy na zdjęciu, jaki kompromis zastosować do zdjęć w zależności od tego, co fotografujemy. Pokazano też, jak wyglądały pierwsze próby łączenia warstw, czyli pierwsza namiastka zdjęć HDR.

Drugi rozdział zajmuje się, ogólnie mówiąc, sprzętem i przedstawieniem programów, jakie stosuje się do techniki HDR. Znajdziemy tu, jakimi aparatami można uzyskać najlepsze zdjęcia, jakie funkcje w nich ustawić, czy są potrzebne dodatkowe obiektywy, jaki osprzęt dodatkowy zastosować (statywy, filtry, światłomierze zewnętrzne). Oprócz tego przedstawiono programy, jakie możemy użyć do obróbki zdjęć.

W rozdziale trzecim „Sztuka fotografii HDR”, moim zdaniem najciekawszym, autorzy przedstawiają kiedy, co i jak najlepiej fotografować, aby osiągnąć najlepszy efekt na zdjęciu HDR. Poza tym opisane są funkcje najpopularniejszych (patrz najlepszych) programów do obróbki HDR. 

Zaczynamy od Photomatix-a, od uruchomienia, poprzez wybór zdjęć, ich przetwarzanie, do efektu końcowego. Jest to skrócony podręcznik tego programu. Jest bardzo przydatny, ponieważ sam program jest w języku angielskim (trochę technicznych zwrotów nie dla każdego zrozumiałych, nawet pomimo znajomości języka może być to trudne). 
Program ten nie ma jak dotąd żadnych fachowych opracowań, poza kilkoma informacjami w Internecie. 
Następnie mamy skrócone opisy obróbki HDR w bardziej rozbudowanych programach, takich jak Paint Shop Pro czy Photoshop. 
Rozdział kończą jedno-ekspozycyjne zdjęcia HDR, czyli kilkakrotne wywoływanie zdjęcia RAW z różnymi wartościami ekspozycji, a następnie łączenie ich w jedno zdjęcie HDR.

Rozdziały kolejne dedykowane są fotografom:
- czwarty - krajobrazów
- piąty – architektury
- szósty – wnętrz
- siódmy – fotografii czarno-białej
- ósmy – portrecistom
- dziewiąty – ulicznym
- dziesiąty – przedstawia inne kreatywne możliwości
Przedstawione są w nich różnorodne ustawienia aparatów, funkcje programów, charakterystyczne tricki i porady oddzielnie do każdej tematyki fotografii.

Podsumowując, świetna książka do nauki od podstaw techniki HDR. Dzięki niej można samemu dojść do wprawy, bez błądzenia w ciemnościach. Bardzo dobrze wyjaśnione funkcje programu Photomatix, dzięki temu wiemy, który suwak odpowiada za konkretne zmiany, a których suwaków lepiej nie ruszać, aby fotografia nie wyglądała nienaturalnie. 
Książka niestety do najtańszych nie należy, bo kosztuje aż 59zł, ale warta jest polecenia. głównie dla późniejszych efektownych zdjęć.

Za możliwość zapoznania się z książką, dziękuję Wydawnictwu Helion.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz