FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

czwartek, 17 maja 2012

EKSTREMALNA EKSPOZYCJA - Nightingale David - Galaktyka

Tytuł: EKSTREMALNA EKSPOZYCJA
Autor: Nightingale David
Wydawnictwo: Galaktyka
Rok wydania: 2011
Liczba stron:  144s
Tematyka: Ekspozycja
Moja ocena : 4-/6 

 Kolejna i ostatnia książka w ringu 2 „EKSTREMALNA EKSPOZYCJA” autorstwa Nightingale David.
Książka przeznaczona dla fotografa początkującego ze znajomością podstaw, któremu brak pomysłów na wykorzystanie posiadanej wiedzy. 
Książka nie jest jak inne w tym temacie typowym podręcznikiem a raczej inspiracją lub formą pokazania jak można zastosować wiedzę o ekspozycji w praktyce. 
Książka podzielona na pięć rozdziałów. Oczywiście pierwszym jest powierzchowne wprowadzenie do tematu ekspozycji, opis głębi ostrości, czasu naświetlania, zastosowania przysłony, czułości ISO, pomiaru światłomierzem itp.
Drugi rozdział  pokazuje nam możliwości wykorzystania długiego czasu otwarcia migawki przy robieniu konkretnych zdjęć. Przykładem mogą być zdjęcia przy małej ilości światła, fotografie miasta nocą z ich lampami, podświetleniami i ruchem aut, fotografia gwiazd, księżyca, sztucznych ogni czyli to co każdy zna. Ciekawostką mogą być zdjęcia malowane światłem czyli obrysowywanie  ciemnych rzeczy np. laserowymi wskaźnikami czy małymi latareczkami (nie jest to może ciekawostka na dużą miarę, ale jeśli ktoś się nie spotkał jeszcze z tą techniką może się nieźle pobawić w fotografowanie nocą np. butów) . 
Trzeci rozdział jest przeciwieństwem poprzedniego czyli omówieniem krótkich czasów naświetlania. Jest znowu kilka zdjęć obrazujących możliwości tych nastaw. Mamy tu m. in. zdjęcia panoramowane czyli przesunięcie aparatu za obiektem w ruchu. Wyjaśniono sposoby doświetlenia fleszem aby zamrozić akcję np. zdjęcia spadającej kropli wody, pocisku uderzającego w cel, fotografowanie dymu. Zastosowanie specyficznych wyzwalaczy w sterowaniu fleszem np. akustyczny. 
W kolejnym czwartym rozdziale  mamy przykłady zdjęć z otwartą przysłoną. Autor pierw omawia zalety obiektywów "bardzo jasnych". Zachęca do stosowania starszych z epoki zdjęć analogowych  z tego samego systemu lub przez redukcje np. M42. Pokazuje przykłady zdjęć o małej głębi ostrości w ich wykonaniu jak również z zastosowaniem nietypowych obiektywów tilt-shift i lens-baby. Wyjaśnia co to jest bohen i jaki wpływ na niego ma ilość listków i kształt przysłony.
Rozdziałem o przymkniętej przysłonie kończy autor  książkę. Zawiera on zdjęcia o maksymalnej głębi ostrości, inne zastosowanie obiektywu tilt-shift oraz obróbkę zdjęć w programach graficznych w celu zwiększenia  jeszcze bardziej głębi ostrości.
Podsumowując autor w zamierzeniu chciał podzielić się z nami swoją dużą wiedzą  praktyczną, ale z racji zbyt małej objętości książki (raptem tylko 160 stron)  nie dał rady zamieścić większej ilości  przykładów oraz rozwinąć bardziej przykładów w niej zawartych. Czuje się więc niedosyt. Nie do końca satysfakcjonują mnie też niektóre przykłady np.  z pociskiem przebijającym malinę  jest on obszernie rozpisany, a mi do niczego niepotrzebny, bo raz nie mam z czego strzelać, dwa nie mam  gdzie, więc nie powtórzę przykładu  (jak większość czytelników), specjalne wyzwalacze też mało kto stosuje z uwagi na ich wysoką cenę lub skomplikowaną elektronikę . Autor mógł potraktować te przykłady jako ciekawostki i tylko o nich nadmienić. Jednolicie fioletowa okładka też nie zwraca za dużej uwagi na książkę. Ratuje ją dużo bardzo ładnych zdjęć i praktyczne przykłady zastosowania czasów naświetlania i przysłon w nastawianiu aparatu. Książka jednak jak na tą objętość zdecydowanie zbyt droga, bo aż 45zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz