FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

czwartek, 10 maja 2012

Idealna ekspozycja w Fotografii Cyfrowej- Freeman Michael- G+J RBA


Autor: Freeman Michael
Wydawnictwo: G+J RBA
Rok wydania: 2010
Liczba stron:  192s
Tematyka: Ekspozycja
Moja ocena : 5/6 
W pojedynku ring 2 „ekspozycja” książka Michaela Freemana „Idealna ekspozycja w Fotografii Cyfrowej”(druga w moich pojedynkach tego autora).  

Książka przeznaczona dla fotografa początkującego i średniozaawansowanego. Jest to typowy poradnik po który można sięgnąć w razie wątpliwości. Mniej znajduje się w nim dużych albumowych zdjęć, a więcej małych fotek porównujących różne efekty nastaw aparatu.

Książka jak inne na początek wprowadza nas do tematu ilustrując pojęcia związane z ekspozycją 
i zagadnieniami technicznymi (dwa pierwsze rozdziały). Następny rozdział 3 pokazuje nam 12 różnych sytuacji jak najlepiej w danej chwili ustawić ekspozycję. Rozdział 4 nazwany styl przybliża nam kilka ustawień danej sceny i wybór najlepszej. Mamy tu np. rozkład strefowy zdjęcia z zaznaczonymi odcieniami szarości i przełożenie tego na wygląd histogramu.  Kończymy lekturę kilkoma przykładami obróbki już wykonanych zdjęć oraz informacjami jak najlepiej ustawić aparat, żeby jak najmniej napracować się później na komputerze zahacza też o zdjęcia HDR.

Podsumowując bardzo treściwy poradnik z fajnym nietypowym podejściem do tematu. Jest przejrzysty, co daje łatwość wertowania wyrywkowego, posiada wiele niedużych zdjęć ładnie wkomponowanych w przykłady. Rozdział 3 i 4 jest bardzo fajnym i obrazowym wytłumaczeniem bardzo zawiłych i niejednokrotnie nie do końca rozumianych pojęć związanych z naświetlaniem zdjęć. Najlepszym przykładem są tu podziały różnych zdjęć na strefy.  Jedna z lepszych pozycji tego tematu i tego autora (a ma ich około 15 wydanych w Polsce o fotografii). Cena książki jest może i wysoka około 45zł, ale nauka w niej zawarta jest bezcenna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz