FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

czwartek, 7 czerwca 2012

Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym - Mroczek Andrzej - Helion

Tytuł: Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available Light do HDR. Poradnik dla fotoamatorów

Autor:  Mroczek Andrzej
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2011
Liczba stron:  368s +DVD
Tematyka: HDR
Moja ocena : 4+/6Kolejną pozycją w moim Ringu 3 HDR jest książka Andrzeja Mroczka "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available Light do HDR. Poradnik dla fotoamatorów" zahaczająca tylko o tę tematykę. Jest to swoisty ukłon autora w stronę fotografii cyfrowej. Nadmienić należy, że Pan Andrzej jest zagorzałym naturalistą, którego drażni nawet stosowanie flesza. Mimo to umie on wykorzystać nowoczesną technikę do swoich celów bez rezygnowania ze swoich poglądów, co pokazuje w niniejszej książce. Pan Andrzej jest bardzo doświadczonym fotografem pstrykającym już ponad pół wieku i ma na swym koncie już kilka książek o fotografii np. "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci", „Książka o fotografowaniu” (wyd. I,II, ostatnie III z 2009 roku).

Podręcznik według zamieszczonej na okładce pieczątce, kierowany jest do fotoamatorów, choć nie do końca dla całkiem początkujących, ponieważ może ich zniechęcić zbyt opisowy charakter książki. Lektura zainteresuje za to pasjonatów fotografowania oraz ludzi lubiących dużo czytać o fotografii.

Książka po krótkim wstępie, na który składa się kilka anegdotek  autobiograficznych z początków pana Mroczka w fotografii. Pozycja ta została podzielona na pięć części:
- Historia
- Teoria
- Technika
- Praktyka
- Jak to zostało zrobione

Zaczyna się od pokazania kilku zdjęć ojca fotografii prasowej Ericha Salomona z dołączonym do nich komentarzem autora. Później mała krytyka jednego z bardziej znanych fotografów Joe' McNally'ego, używającego zdaniem Pana Andrzeja za często lampy błyskowej i innych gadżetów, z czym czytelnik nie koniecznie musi się zgodzić. 
Później mamy cały szereg bardzo treściwych porad i przemyśleń autora na temat oświetlenia, ekspozycji, kompozycji, ustawienia ostrości czy techniki HDR. Mamy tu bardzo dużo porównań fotografii analogowej do cyfrowej, wychwycenie wielu różnic i analogii między nimi. 
Na zakończenie część o obróbce zdjęć na komputerze. Na przykładzie kilku swoich zdjęć autor pokazuje swój warsztat pracy, zdjęcia np. ptaków, architektury, wnętrz, zdjęcie w trudnych warunkach oświetleniowych (technika HDR) .


Podsumowując, książka pięknie wydana, duży format, twarda okładka, dołączone DVD ze zdjęciami autora w wysokiej rozdzielczości (większość z nich ma dołączone exify, dzięki którym można odczytać nastawy aparatu i obiektywu), oprócz tego niespotykane w innych publikacjach rozkładane panoramy. 
Książka trochę za opisowa jak dla mnie (szczególnie pierwsza część), następne trzy części warte uważnego przeczytania, ostatnia pokazuje techniki obróbki zdjęć stosowane przez autora. Mimo licznych tabelek  i wykresów książka jako podręcznik trochę mało przejrzysta, ciężko szybko doszukać się w niej poszukiwanych przez fotografa odpowiedzi. Przystępny jest za to styl pisania autora, zachęca do wnikliwego przeczytania lektury od deski do deski. Opisy każdego z jego zdjęć wraz z ustawieniami aparatu,umożliwiają przeanalizowanie nastaw stosowanych przez autora.


Niestety za najwyższą jakość wydania trzeba swoje  zapłacić, bo cena książki to koszt 99zł. Osobiście polecam czytelnikom poprzednich książek autora oraz osobom dociekliwym lubiącym czerpać wiedzę od autorytetów, do których Pana Andrzeja Mroczka na pewno należy zaliczyć. 
Książka zahacza o kilka tematów fotograficznych są  informacje o ekspozycji, kompozycji jak i o technice HDR.


Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu Helion.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz