FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

piątek, 8 czerwca 2012

HDR - Fotografia Cyfrowa - Freeman Michael - G+J RBATytuł: Profesjonalna fotografia cyfrowa HDR  - zdjęcia o dużej rozpiętości tonalnej
Autor: Freeman Michael
Wydawnictwo: G+J RBA
Rok wydania: 2010
Liczba stron:  160s
Tematyka: HDR
Moja ocena : -4/6 W pojedynku ring 3 „HDR” książka chyba najpłodniejszego autora książek o fotografii wydawanych w Polsce Michaela Freemana „Profesjonalna fotografia cyfrowa HDR  - zdjęcia o dużej rozpiętości tonalnej”(trzecia w moich pojedynkach tego autora).  

Książka przeznaczona dla fotografa początkującego lub osób fotografujących zaczynających stosowanie techniki HDR. Jest to typowy poradnik mający nam przedstawić podstawy HDR.
Książka podzielona na cztery rozdziały:
1. Postrzeganie i sceny HDR
2. Tworzenie obrazów HDR
3. Mapowanie tonów w HDR
4. Procedura tworzenia HDR

W krótkich zwartych podrozdziałach (zwykle dwustronicowych), autor wprowadza nas w zawiłą terminologię związaną z tą techniką. Małe zdjęcia ilustrują nam treści z nimi związane.
Dostajemy kilka uwag jak nastawić aparat np. od jak naświetlonego zdjęcia  zacząć, a na jakim skończyć, aby uzyskać poprawny HDR, jak łączyć kilka zdjęć w całość, początkowe nastawy w programie Photomatix,  pokazane też jak powinny wyglądać zdjęcia z odpowiadającymi im histogramami przygotowane do składania HDRu.

Mamy tu też informacje o mapowaniu w kilku programach Photomatix, Photoshop, FDRTools, PFSTools, EasyHDR. Krótko opisane poszczególne suwaki funkcyjne oraz ustawienia poszczególnych programów. Omówiono kilka problemów z otrzymaniem niepoprawnych zdjęć np. efekt halo, trudność z uzyskaniem naturalności, informacja o potrzebie dalszej obróbki zdjęcia HDR. Na zakończenie książki parę tricków pozwalających uniknąć podstawowych błędów w obróbce zdjęć HDR oraz kosmetyka nadająca ostatni szlif zdjęciu.

Podręcznik  przejrzysty, dużo ważnych informacji zostało umieszczone z boku na marginesach 
w kolorowych ramkach, małe zdjęcia i scany programowe ilustrują treść podrozdzialików , daje to łatwość wertowania wyrywkowego i optycznego opatrzenia się z tematem. Napisana jest jednak surowym technicznym językiem, bardzo warsztatowo, mało emocjonalnie. Autor nie rozpisuje się nad żadnym zagadnieniem i wszystko traktuje bardzo skrótowo. Może to przeszkadzać osobą szukającym głębszej wiedzy i bardziej skomplikowanych przykładów.  Cena książki około 45zł, jak dla mnie za wysoka w stosunku do zawartości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz