FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

czwartek, 6 września 2012

Technika HDRI w fotografii. Od inspiracji do obrazu +DVD - Bloch Christian- Helion


Tytuł: Technika HDRI w fotografii. Od inspiracji do obrazu
Autor: Bloch Christian
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2010
Liczba stron:  344s
Tematyka: HDR
Moja ocena : 4/6 
Ostatnią książką prezentowaną przeze mnie w pojedynku HDR jest książka autorstwa Christiana Bloch „Technika HDRI w fotografii. Od inspiracji do obrazu”, zajęło mi sporo czasu przebrnięcie przez nią, dlatego spora zwłoka czasowa w zamieszczaniu postów. Mam co do niej mieszane uczucia, ale o tym później.

Książka przeznaczona dla średnio-zaawansowanych  fotografów, chcących oprócz samej obróbki zdjęć znaleźć kilka odpowiedzi technicznych związanych z samą tematyką HDR . 

Książka podzielona na siedem  rozdziałów:
1. Podstawy bardzo techniczne oddanie z pogranicza zagadnienia i  technologii HDR
2. Drugi rozdział "NOWE NARZĘDZIA" i tu największe rozczarowanie książka napisana została przez autora w roku 2007, my musieliśmy na nią czekać do 2010, teraz jest 2012, czyli nowe narzędzia nowością już nie pachną. Większość paneli programowych bardzo ewoluowała od tego czasu. Osoby pracujące na nowszych wersjach programów nie za bardzo będą miały wsparcie w tej książce .  (najlepszym przykładem może tu być Photomatix).
3. Rozdział robienie zdjęć w HDR bardzo technicznie i zawile opisany np. 10 stron o samych matrycach. Po za tym opisy kilku programów o których już niektórzy zapomnieli, a niektórzy nigdy o nich nie słyszeli (np. HDR Shop lub Picturenaut). Jeśli przez to przebrniemy na pewno w dalszej części znajdziemy kilka bardzo ciekawych informacji
4. Mapowanie tonów tu z kolei autor pokazuje jak dany programem  do tematu mapowania. Porównywane są Photoshop, Photomatix, FDRTools, Artizen HDR. Później kilka przykładów mapowania w Photomatixie z późniejszą obróbką w Photoshopie (np. wnętrza, zdjęcia nocne)
5. Obróbka obrazów HDR w rozdziale kilka przykładów zastosowania ciekawych funkcji Photoshopa np. zdjęcie dzienne przerabiamy na zdjęcie nocne.
6. Robienie panoramicznych zdjęć HDR. Tu jako jedyna książka o HDR opisuje rozwinięcia i możliwości jakie daje nam ta technologia w robieniu panoram. Opis sprzętu wykorzystanego do tego typu zdjęć (obiektywy, głowice, aparaty)
7. Zastosowanie HDR w grafice 3D również ciekawy rozdział pokazujący jak ze zdjęcia zrobić obraz lub jak zrobić fotomontaż dodając do martwej natury jakieś przedmioty nie istniejące na zdjęciu, ale tak aby widz nie był wstanie ich znaleźć (uwzględniając ich cienie, odbicia i załamania świetlne).

Obszerna książka (344str.), ładnie wydana z dołączonym do niej płytą DVD ze zdjęciami prezentowanymi w przykładach. Autor w długich bardzo wnikliwych rozdziałach wprowadza nas w terminologię HDR. Nie jest to zdecydowanie łatwa lektura dla początkujących, których na pewno zniechęci techniczny język. Za to osoby z pewnym zasobem posiadanej już wiedzy na ten temat, mogą znaleźć bardzo dużo użytecznych wiadomości dla siebie i poszerzyć ją np. bardzo dobry rozdział o panoramicznych HDR-ach lub o wykorzystaniu HDRu w grafice 3D.

I teraz skąd moje mieszane uczucia co do książki. Z jednej strony  oferuje ona rozbudowane wnikliwe rozdziały o tematyce nigdzie więcej nie opisywanej, ma dogłębną wiedzę, a nie krótkie zdawkowe informacje jak w innych opracowaniach. Z drugiej strony zaś zawiera dużo nieaktualnych już informacji o sprzęcie i programach, napisana jest  w dość trudnym, technicznym języku, bardziej skupia się na tym jak to działa niż jak  zrobić lub obrobić zdjęcie czyli bardziej pod teoretyków niż fotografów.  

Cena książki 69zł to dużo, ale książka ma swoją objętość, dodana jest do niej płytka DVD. Polecam jako rozszerzenie tematu HDR w domowej biblioteczce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz