FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

piątek, 19 października 2012

RING 3 HDR - podsumowanie


Kolejne zestawienie książek tematycznych o fotografii na moim blogu dobiegło końca. Wydaje mi się, że czytelnicy w Polsce nie są za bardzo rozpieszczani tematyką HDR, a szkoda, bo jest to moim zdaniem najszybciej rozwijająca się część fotografii cyfrowej (widać w galeriach internetowych – czasami aż za bardzo rzuca się taki HDR w oczy). Niektóre firmy próbują włożyć oprogramowanie HDR już do aparatów. Póki co komputer na pewno daje dużo większe możliwości wpłynięcia na efekt zdjęcia niż jakaś tam elektronika w aparacie. Aż się prosi o pozycję głębiej zanurzającą się w temat, szczególnie z punktu widzenia fotografa i obróbki jego zdjęć.

Pierwsze miejsce w związku z tym czeka na wydanie. Na drugim miejscu uznałbym ex aequo dwie książki Technika HDR warsztaty fotograficzne - Carr Pete, Correll Robert - Helion

oraz Technika HDRI w fotografii. Od inspiracji do obrazu +DVD - Bloch Christian- Helion . Pierwsza dobrze wprowadza do tematyki i podaje proste przykłady, druga mimo kilku nieaktualności jest jej uzupełnieniem. Na trzecim miejscu HDR - Fotografia Cyfrowa - Freeman Michael - G+J RBA trochę mniej treści i bardziej napisana na ilość niż z pasji (średniak pana M.Freemana). 

Co do książki Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym - Mroczek Andrzej - Helion  jest to świetna książka o dużo szerszej tematyce, sama technika HDR jest tu tylko nadmieniona więc nie można jej jednoznacznie oceniać w rankingu mojego RINGU 3. Zaczynającym polecam jednak lektury Pete Carra i Michaela Freemana, bo książkę Ch. Blocha jest napisana trudnym technicznym językiem. A więc pozostaje nam pasjonatom fotografii cyfrowej czekać na jakąś przełomową pozycję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz