FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

wtorek, 27 listopada 2012

Opowieści w obiektywie. Świat okiem Vincenta Laforeta - Vincent Laforet - HelionAutor: Vincent Laforet 
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2012
Liczba stron:  240s
Tematyka: Ogólna
Moja ocena : 5/6 
ISBN:  978-83-246-4881-8

Dziś kolejna nowość. Przedstawiam książkę Vincent Laforet  pt. "Opowieści w obiektywie. Świat okiem Vincenta Laforeta" jest to specyficzna książka specyficznego autora. Przeglądając książkę uzmysłowiłem sobie, że mimo że nie pamiętałem nazwiska autora, ale utkwiły mi w pamięci jego prace. Ładnych kilka lat temu byłem na wystawie w BWA w Katowicach prezentującej najlepsze zdjęcia zrobione dla National Geographic przez różnych fotografów. Zapamiętałem kilka z nich między innymi jedną z prac tego właśnie autora przedstawiającą zbliżenie plaży z lotu  ptaka. Fotografia tak świetnie zaplanowana kompozycyjnie, że równie dobrze mogłaby przedstawiać abstrakcyjny obraz Jean Miro lub Wassiliego  Kandinsky. Dla zobrazowania przedstawiam obrazy i zdjęcie pana Vincenta.
Joan Miro

Vincent Laforet


Jean Miro
Wassily Kandinsky

 Autor ma też liczne osiągnięcia i nagrody fotograficzne m. in. nagrody Pulitzera,  współpracował też z najznamienitszymi gazetami np. National Geographic,Time, Live, Sports Illustrated, Newsweek.

Książkę można podarować każdemu fotografowi jako poradnik jak można kształtować swój indywidualny styl, na przekór wszystkim i wszystkiemu, typowy antyporadnik osób podążających z głównym nurtem.

Autor ma genialny sposób postrzegania świata, nie ukrywam, że niektóre zdjęcie powalają, w innych zaś można doszukać się jakiejś historii. Na niektóre ze szczegółów zwraca nam autor uwagę w swych opisach. Jest to nie tylko bardzo pouczająca lektura, ale również napisana bardzo ciekawym językiem. Czyta się ją jednym tchem. Autor nie boi się stosowania nietypowych rozwiązań np. w fotografii lotniczej stosowanie albo teleobiektywu albo też rybiego oka daje to powalające efekty. Podobnie zastosowanie, w niektórych momentach nietypowej perspektywy w połączeniu z obiektywem tilt-shift np. na korcie tenisowym.

Książka jest retrospektywą najlepszych zdjęć autora na przestrzeni kilku lat. Specjalizuje się on w trzech dziedzinach zdjęć. Pierwszą jest fotografia lotnicza (bezapelacyjny mistrz gatunku), druga fotografia sportowa (bardzo ciekawa i nietypowa perspektywa ujęć), oraz fotografia reportażowa (zdjęcia z zawartą w nich historią do odkrycia przez oglądających) . Kolejna książka jednego z najwybitniejszych fotografów, daje nam nowe spojrzenie na świat zawarty w okienku aparatu. Gorąco polecam książkę bez względu na stopień zaawansowania fotograficznego, warta swojej ceny 67zł mimo pozornie mało rzucającej się w oczy okładki (kto się przyjrzy co na niej jest pomyśli, że środek może być równie ciekawy). Warto uczyć się od najlepszych.

Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu Helion.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz