FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

wtorek, 6 listopada 2012

Krajobrazy i przyroda - Freeman Michael - G+J RBATytuł: Krajobrazy i przyroda
Autor: Freeman Michael
Wydawnictwo: G+J RBA
Rok wydania: 2008
Liczba stron:  160s
Tematyka: Krajobrazy
Moja ocena : 3/6 
ISBN:  978-83-60006-66-5


Kolejny pojedynek RING 4, to książki krajobrazowe. Pierwszą zawodniczką, będzie książka Michaela Freemana - Krajobrazy i przyroda jest to następna część serii NG tego autora. 


Książka w formacie 210x230, prawie kwadrat, miękka okładka, papier kredowy. Przeznaczona zdecydowanie dla początkującego fotografa, mającego mało informacji o fotografowaniu. 


Książka składa się z trzech części


- krajobraz naturalny

- przyroda

- krajobraz cywilizacyjny


Każda z tych części podzielona została na dwustronicowe podrozdzialiki. 

W pierwsze części autor zawarł bardzo szeroki wachlarz tematyczny zaczynając od porównań fotografii analogowej do cyfrowej, poprzez informacje o sprzęcie, jego zabezpieczeniu i transporcie, kompozycji zdjęcia, jego obramowaniu, złotej godzinie, niebie  itp.

Część druga zawiera podrozdziały o zwierzętach na sawannach, w tropiku, na pustyni, ptaki, tropienie zwierząt, kryjówki, roślinność, lasy, mokradła, góry, wulkany i wiele innych.

Część trzecia różnego rodzaju spojrzenie na miasto w dużej i małej skali, w dzień i w nocy, z ludźmi i bez, zahacza też o sielskie wiejskie klimaty oraz o ogrody zoologiczne.

Po przeczytaniu tej książki czułem bardzo duży niedosyt, co do poczynań autora. Nie można ukrywać, że jest to jedna z najsłabszych jego  pozycji na rynku. Złożyło się na to kilka powodów, po pierwsze pan Freeman chciał zmieścić w tej książce wszystko, a nie zawarł prawi nic nowego, za dużo jest podrozdzialików płytko omiatających zagadnienia. Po drugie w kradł się w zawartość tej książki straszny chaos, przeskakujemy tu jakby z kwiatka na kwiatek, aby wrócić znowu do pierwszego kwiatka, tak jakby autor dopisywał to, co mu się przypomniało po oddaniu pierwotnej wersji do redakcji. Po trzecie nie wiem, po co jest kilka podrozdziałów w tej książce np. ten  „przygotowanie do lotu” , w którym mamy charakterystykę i obrazki samolotów i helikoptera, z których fotoamator robi na co dzień zdjęcia, dając znać pilotom pod jakim kątem mają lecieć . 
W książce przeszkadzają mi też zbyt małe zdjęcia, nie pozwalające mi na dostrzeżenie szczegółów  oraz ocenienie ich . Zdjęć jest bardzo dużo na skutek czego w opisach ich nie znalazły się ustawienia aparatu  i obiektyw, którym dane zdjęcie wykonano.

Książka może naświetlić jedynie, jakie rozwinięcia tematów należy szukać w innych publikacjach, nie wnosi nic nowego do tego, co zostało przekazane już wcześniej. Michael Freeman po kilku znakomitych poradnikach np. "Światło i oświetlenie w fotografii cyfrowej" zaczął pisać na ilość, a nie na jakość. Kilka podrozdzialików może przydać się tylko początkującym fotografom. Cena książki oscyluje między 35 a 40zł, za te pieniądze zdecydowanie polecam inne lektury o tej tematyce.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz