FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

wtorek, 20 listopada 2012

Świat błysku. cls i ttl na nieznanych wodach - Joe McNally - Galaktyka


 Autor: Joe McNally  
Wydawnictwo: Galaktyka
Rok wydania: 2012
Liczba stron:  440s
Tematyka: Lampa błyskowa
Moja ocena : 5/6 
ISBN:  978-83-7579-239-3Dziś prezentuję nowość księgarską autorstwa Joe Mcnally  - " Świat błysku. cls i ttl na nieznanych wodach " wydaną przez Wydawnictwo Galaktyka.  Autora pamiętamy bardzo dobrze z jego dwóch poprzednich książek "Z pamiętnika lampy błyskowej" oraz z "Uchwycić moment". Joe Mc Nally jest jednym z najlepszych i najbardziej znanych fotografów portretowych na świecie, używa lampy błyskowej jak inni noża i widelca w kuchni. Współpracował już chyba ze wszystkimi największymi wydawnictwami i gazetami świata, a także na zlecenie różnych firm 
np. z  National Geographic, Sports Illustrated, Time, Life, People, Nikon, Sony i wiele, wiele innych.

Książka ta jest adresowana do wszystkich fotografów od amatora do zawodowca. Najwięcej jednak zdecydowanie wyniosą zawodowcy, gdyż do wykonania prezentowanych zdjęć autor potrzebował zastosowania rozbudowanego i drogiego sprzętu, oraz zaangażowania sporej grupy pomocników. Amator nie dysponuje taką ilością sprzętu więc nie wszystkie sztuczki jest w stanie odtworzyć. Mimo że autor zastosował w niektórych zdjęciach tylko jedną zewnętrzną lampę błyskową, dodatkowo użył ogromu osprzętu tj. softboksy i  blendy różnych rozmiarów, lampy doświetlające, czasze beauty dish, parasolki, trigrip do tego statywy, wysięgniki. Świetnie pracę autora przy zdjęciach obrazują dwa filmiki zamieszczone na stronie Galaktyki .

Książka napisana jest nie jak podręcznik, lecz jak pamiętnik, bardzo przystępnym językiem, zrozumiałym przez wszystkich czytelników. Autor w bardzo interesujący sposób opisuje ciekawostki techniczne, sposób ustawienia osób czy przedmiotu (do każdego przykładu zamieszcza odręczny rysunek rozstawienia sprzętu oraz umiejscowienie modela i siebie za obiektywem). Opisuje humorystyczne historie jakie przydarzyły mu się przy robieniu każdego ze zdjęć 
np. statyw z ekranem doświetlającym, za 300$ wyciągnęli nurkowie z rzeki Hudson, po tym jak porwał je wiatr .
Do zrobienia końcowego zdjęcia, niekiedy potrzebował wiele godzin przygotowań, ustawiania scenerii i oświetlenia, charakteryzacji osób oraz zaangażowania wielu pomocników trzymających blendy, softboxy, lampy itp. 
Trud ten nie zawsze dostrzegany jest przez późniejszego odbiorcę, kto się jednak na tym trochę zna, dostrzega mistrzostwo wyzierające z tych prac i maestrię w zarządzaniu całym swoim zespołem, dla osiągnięcia upragnionego przez siebie zdjęcia.

Autor opisując historie robionych przez siebie zdjęć, uczy nas jak kierować światłem, aby niczym nie odróżniało się od naturalnego i wydobywało z portretowanej  osoby maksimum piękna. Pokazuje nam też jak można być kreatywnym w doborze miejsc i scenerii,  gdzie daną osobę można sfotografować.

Cena książki do najtańszych nie należy - około 90zł, ale jak to mówią: najlepiej uczyć się od najlepszych, a autor tej książki na pewno jest jednym z najwybitniejszych fotografów portretowych. Kto czytał poprzednie dwie książki na pewno się skusi. Pozycję polecam do każdej biblioteczki fotograficznej i amatorom i zawodowcom. Za możliwość zrecenzowania tej książki dziękuję Wydawnictwu Galaktyka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz