FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

niedziela, 18 listopada 2012

Cyfrowa fotografia panoramiczna - Benicewicz-Miazga Anna , Ernest Klauzinski, Anna Góra - HelionAutor: Benicewicz-Miazga Anna , Ernest Klauzinski, Anna Góra
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2012
Liczba stron:  216s
Tematyka: Krajobrazy
Moja ocena : 5/6 
ISBN:  978-83-246-2751-6Następną ciekawą uczestniczką w pojedynku "Ring 4-Krajobrazy" jest książka Cyfrowa fotografia panoramiczna, trzech autorów: Anny Benicewicz - Miazga , Ernesta Klauzinski, Anny Góra. W tym składzie osobowym, jest to książkowy debiut.  Każdy z autorów zajmuje się fotografią i grafiką zawodowo. Od prowadzenia firm przez organizowanie wystaw, do różnych publikacji. Autorzy są też członkami kilku stowarzyszeń fotografików, gdzie pewnie powstał pomysł napisania tej książki.

Odbiorcami książki są o dziwo nie tylko amatorzy, dla których może to być nawet zbyt techniczna lektura, ale także średnio-zaawansowani i profesjonalni fotografowie. Książka jest napisana z dużą wyobraźnią przez prawdziwych pasjonatów, których liczne prace można obejrzeć w internecie.

Po krótkim wprowadzeniu mamy kilka słów o historii fotografii panoramicznej. Kolejno, dochodzimy do doboru sprzętu specjalistycznego używanego przez zawodowców, następnie opis sprzętu bardziej dostępnego, czyli aparaty cyfrowe, typy obiektywów, specjalne głowice panoramiczne i odpowiednie statywy.

Kolejny rozdział opisuje sposób kadrowania zdjęcia przez różne typy panoram, by później zaprezentować obróbkę pojedynczych zdjęć przed zmontowaniem panoramy. To zaprezentowane jest w ostatnim rozdziale. Panoramy zamieszczone w książce prezentują przeważnie Kielecczyznę i jej okolice. Mamy zdjęcia m. im. z Łysogór (Święty Krzyż), Kielc, Chęcin, skansen w Tokarni czy zamek Krzyżtopór w Ujeździe.

Po kilkunastu pozycjach ogólnikowych książek o wszystkim i o niczym, kolejna książka zagłębiająca się szczegółowo w zagadnienie tylko i wyłącznie zdjęć panoramicznych. Dla osób chcących zająć się tego typu fotografią, lektura obowiązkowa. Opisy stosowanego sprzętu do panoramowania w tej książce nabierają sensu. Pokazują o co należy rozszerzyć nasz osprzęt, aby przygotować się do robienia jak najlepszych zdjęć, z których później bez problemu będziemy mogli zmontować na komputerze wspaniałą panoramę. Nie będziemy musieli wtedy tracić czasu na mozolne składanie źle skadrowanych lub nieodpowiednio zazębiających się zdjęć.

Wydaje mi się, że rynek czytelniczy nasycił się już książkami ogólnymi, typu fotografia cyfrowa, podstawy fotografii,  itp. Takich pozycji jest już bardzo dużo, a coraz więcej osób szuka jednak książek dotyczących konkretnego zagadnienia np. architektura, panorama (przynajmniej ja tego szukam). Dlatego chwała Wydawnictwu Helion za prekursorstwo w tej materii. Oby jak najwięcej takich pozycji pojawiało się na rynku wydawniczym. 
Książka ta jest pierwszą wydaną w Polsce, dotyczącą zdjęć panoramicznych, dlatego cena 59 zł na pewno jest niewielka i warta wydania. Odbiorca otrzymuje to, co dokładnie chciał kupić, zamiast treści nie interesujących go opisów lub podstaw. Kogo z kolei nie interesuje ta tematyka, po książkę nie sięga. Tytuł mówi wszystko. Niezwykle proste, ale też bardzo uczciwe w stosunku do czytelnika.

Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu Helion.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz