FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

niedziela, 18 listopada 2012

Oświetlenie portretowe. Warsztaty ze Scottem Kelbym - Scott Kelby - HelionTytuł:   Oświetlenie portretowe. Warsztaty ze Scottem Kelbym
Autor: Scott Kelby
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2011
Liczba stron:  96s + DVD
Tematyka: Portrety
Moja ocena : -5/6 
ISBN:  978-83-246-3368-5


Kolejną książką, która wpadła mi w ręce jest "Oświetlenie portretowe - warsztaty ze Scottem Kelbym". Jest to druga część z  serii tego autora. Po świetnie sprzedającej się książce "Światło w fotografii. Warsztaty ze Scottem Kelbym" z filmami instruktażowymi na płycie DVD, otrzymujemy kolejną o portretach, też z dołączoną płytą.

Książka jest kierowana głównie do początkujących, ale i średnio-zaawansowani wychwycą kilka interesujących rzeczy dla siebie.

Sama książka nie sprawia wrażenia swoją objętością, gdyż ma zaledwie 96 stron, ale nie ona jest tu głównym bohaterem, a dołączona do niej płyta. Książka ma za zadanie bardziej zobrazować i streścić zawartość płyty, niż sama sobą nieść jakieś wielkie treści. Na płycie DVD jest aż 13 projektów (ponad dwie godziny oglądania) z warsztatami odbywającymi się nie tylko w studiu, ale też w plenerze. Niektóre z projektów wymagają większej ilości sprzętu studyjnego, ale jest też kilka, które można wykonać używając  jednej zewnętrznej lampy błyskowej.

Jest to nowatorska forma przekazania swojej wiedzy, nie tylko dla kilku wybrańców uczestniczących normalnie w tego typu warsztatach, za duże pieniądze wpisowe, ale dla wielotysięcznej rzeszy odbiorców, którzy kupią tą książkę. Mamy tu pokazany sposób aranżacji zdjęcia, sposoby uniknięcia błędów np. za silne światło słoneczne wpadające przez okno na portretowaną osobę lub nienaturalnie wyglądające oświetlenie lampy błyskowej.
W filmikach  autor prowadzi ciekawą narrację, która nie pozwala nam się nudzić. Jest to bardzo wygodna forma nauki szczególnie dla leniwych, którym nie chce się czytać poradników na ten temat.
Nie wiem na ile jest to wiedza autora, a na ile przygotowane przez zawodowców ustawki fotograficzne, które firmuje swoją twarzą Kelby, ale całość godna obejrzenia. Cena książki z płytą DVD to kwota 59 zł myślę, że warto się skusić.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz