FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

wtorek, 27 listopada 2012

Fotokast w fotografii ślubnej - Bebb Jennifer - GalaktykaAutor: Bebb Jennifer
Wydawnictwo: Galaktyka
Rok wydania: 2011
Liczba stron:  256s+CD
Tematyka: Fotografia ślubna
Moja ocena : 4-/6 
ISBN:  978-83-7579-173-0

Przedstawiam książkę Jennifer Bebb pt. "Fotokast w fotografii ślubnej. techniki łączenia". Autorka wraz z mężem prowadzi firmę zajmującą się oprawą fotograficzno - filmową wesel, uroczystości  i innych imprez. Otrzymała liczne nagrody za reportaże ślubne z połączenia tych dwóch dziedzin.

Książka kierowana głównie do osób chcących rozszerzyć swój warsztat fotografa ślubnego o dodatkowe urozmaicenie, jakim są filmiki nagrywane najnowszymi lustrzankami. Drugim odbiorcą jest początkujący użytkownik nowych lustrzanek cyfrowych z możliwością nagrywania filmów, który umie świetnie fotografować, ale o filmowaniu nie ma pojęcia. Adresatami jej nie są zdecydowanie fotografowie chcący wyłącznie robić zdjęcia.

Autorka zachęca nas do połączenia fotografii ślubnej z filmowaniem. Odkrywa swój warsztat i możliwości drzemiące w najnowszych lustrzankach cyfrowych (szczególnie tych z wyższej półki np. Canon 5D MKII, Canon 7D, Nikon D3S).

 Książka podzielona jest na kilka części:
- Wstęp - opisuje potrzebę rozwoju i odmienności w fotografii ślubnej, która jest coraz częściej podejmowana przez osoby amatorsko fotografujące. Zdaniem autorki teraz nie profesjonalny sprzęt, ale nietypowe podejście do tematu może przynieść nam intratne zlecenie na dokumentowanie imprezy.
- w następnej części mamy różne warianty reportażu, w których oprócz zdjęć mamy i dźwięk i przeplatające się filmiki.
- Opisy sprzętu nadającego się do tego przedsięwzięcia (opisy lustrzanek, porównania ich parametrów, zastosowanie dodatkowych kamer, mikrofonów kierunkowych, kończąc na solidnych statywach). Mamy tu też opisy kilku profesjonalnych programów do obróbki tj. iMovie, ProShow, Final Cut Pro, Premiere Pro.
- Kolejna część to szczegółowy opis działania od przygotowania sprzętu, sporządzenie planu miejsc i zdarzeń, które będziemy filmować rozmieszczenie sprzętu do uzgodnienia fragmentów filmowanych przez każdego członka zespołu
- Następnie przechodzimy do edycji i montażu reportażu. Jest to zdecydowanie najciekawsza część książki. Autorka, omawiając dwa programy, najpierw iMovie, później ProShow, przeprowadza nas przez wszystkie etapy montażu: przygotowania, ustawienia parametrów programowych, selekcji zdjęć, przycinania filmów, wy-separowania tła dźwiękowego z filmu, ustalenia osi czasu dla elementów, podłożenie dźwięku pod prezentację do połączenia całości i zapisania.
- Ostatnią częścią jest o umieszczaniu gotowych projektów w sieci w celach promocyjnych.
- Do książki dołączona jest też płyta CD. Zawiera ona filmiki z czterema gotowymi projektami zrealizowanymi przez państwa Bebb oraz krótkie komentarze do nich.

Podsumowując książkę jest to pozycja skupiająca się tylko i wyłącznie na filmowaniu lustrzanką  oraz na późniejszym połączeniu w całość nagranych nią filmów ze zdjęciami. Wprowadza nas do świata reportażu urozmaiconego w stosunku do tradycyjnych zdjęć z podkładem muzycznym na płycie. Pozwala na rozszerzenie oferty usług świadczonych przez osoby fotografujące śluby zarobkowo. Piętnastominutowe filmiki pozwalają na częstsze wspominkowe oglądanie uroczystych chwil przez państwa młodych. Nie męczy to też reszty  rodziny jak projekcja kilka godzinnego filmu z uroczystości, czy przewijające się setki zdjęć.

To były plusy, niestety są też minusy. Książka napisana jest przez osoby zawodowo wykonujące reportaże ślubne, ale nie do końca umiejących przekazać swoją wiedzę. Sposób przekazu przynajmniej dla mnie, jest trochę za bardzo powierzchowny i ogólny. Jest w niej dużo niepotrzebnych stwierdzeń, opisów i "lania wody". Filmy na płycie też nie tworzą całości, tylko zupełnie oddzielne pliki z powtarzającymi się komentarzami.

Jest to moja pierwsza książka o filmowaniu lustrzanką. Na rynku widziałem jeszcze przynajmniej dwie zbliżone tematyką pozycje. Jest to naturalna kolej rzeczy, że mając takie opcje w aparacie, jak filmowanie należy je wykorzystywać. Ja moim aparatem na razie robię tylko zdjęcia. Zainteresował mnie jednak temat tego typu reportaży. Może w przyszłości przymierzę się do jakiejś postprodukcji z materiałów archiwalnych.

Książka w cenie 62,90zł może skusić osoby zarobkowo robiące zdjęcia ślubne i mające sprzęt, którym można też filmować. Zainteresuje też osoby chcące robić ciekawe reportaże, z wykorzystaniem nowych możliwości swoich aparatów lub łączyć fotografię z filmowaniem kamerą.


Za możliwość zrecenzowania tej książki dziękuję Wydawnictwu Galaktyka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz