FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

piątek, 21 grudnia 2012

Fotografowanie modelek - Techniki pozowania - Billy Pegram - Helion

Autor: Billy Pegram
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2013
Liczba stron:  128s
Tematyka: Portrety
Moja ocena : 4/6 
ISBN:  978-83-246-3967-0
I znowu dwie kolejne nowości jeszcze pachnąca drukarnią. Książki zapowiadane na rok 2013 ukazały się na początku grudnia 2012, aby uatrakcyjnić nam gwiazdkę. Są to dwie książki Billyego Pagrama
"Fotografowanie modelek - Techniki pozowania" i  "Fotografowanie modelek - Techniki oświetleniowe".  Na pierwszy ogień wziąłem książkę o pozowaniu, której zawartość bardziej mnie zaciekawiła.

Książka jest adresowana do wszystkich fotografów. Opisy nie są nazbyt techniczne, ale też nie na tyle powierzchowne, aby zniechęcić fotografów bardziej obeznanych z fotografią portretową. Kierowana jest też do dziewczyn chcących dobrze pozować lub chcących zająć się modelingiem.

Po krótkim wstępie autor przypomina nam główne  zasady, których należałoby się trzymać, aby zdjęcia nasze nie odwracały uwagi widza od głównego motywu przewodniego portretu. Autor opisuje jak spowodować skupienie uwagi na interesujących nas aspektach zdjęcia oraz nadaje zdjęciom nurt, który ukierunkowuje wzrok oglądającego je widza we właściwa stronę. Zawiera też kilka uwag na temat kompozycji zdjęć. 
Następny rozdział o sposobie prezentowania różnych części ciała modelki. Mamy tu zdjęcia pokazujące złe i dobre ustawienia np. stóp, rąk, nóg. Jest to bardzo ciekawa instruktażowa podstawa nie tylko dla każdego fotografa, ale także dla modelki pozującej. Niekiedy naturalnie wykonywane czynności na zdjęciach wychodzą bardzo niekorzystnie, a minimalne obrócenie dłoni pozwala nam na wykonanie dużo lepszego zdjęcia przykładem może tu być rozpinanie suwaka w bluzie i palce wyglądające jakby amputowane kikuty. Pozwala to też na ukrywanie mankamentów urody na zdjęciu, wyszczuplenie tali lub wydłużenie nóg modelki.

Następny krótki rozdział o możliwościach ustawienia i pozowania twarzą i głową na zdjęciach typowo portretowych. 

W kolejnych rozdziałach autor pomaga nam dobrać właściwą modelkę do odpowiedniego rodzaju zdjęć reklamowych. Później podaje kilka przykładowych zastosowań, kończy książkę podając kilka swoich zawodowych trików.

Podsumowując jest  to poradnik, z którego każdy wyciągnie kilka fajnych i przydatnych informacji. Mi osobiście pomogą  one zwrócić uwagę na błędy w ustawianiu nieistotnych zdawałoby się detali fotografowanej postaci jakimi są np. ręce, palce, układ stóp. Dzięki  obserwacji można wykluczyć źle odbierane lub rozpraszające detale sylwetki. Autor konkretne informacje poparł zdjęciami. Fotografie przedstawiają z jednej strony  niewłaściwe ustawienia z drugiej pozytywne lub akceptowalne. W opisie autor uzasadnia każdy z tych wariantów wszystkie za i przeciw dobremu odbiorowi przez widza. Jest to kolejna ciekawa pozycja zawężająca całą fotografię portretową tylko do technik pozowania.

Książka mogła by być zdecydowanie dłuższa, gdyż poza rozdziałem drugim "pozowanie: ciało" reszta jest dosyć skrótowo napisana i czuje się pewien niedosyt po ich przeczytaniu. Drugą drażniącą mnie sprawą jest bardzo duża ilość powtarzających się zdjęć z drugą książką tego autora "Fotografowanie modelek - Techniki oświetleniowe", ale dla tych którzy mają jedną z nich problem nie istnieje ( ja miałem małe deja vu).
Cena książki jest dość przystępna 39zł za bardzo esencjonalnie podane informacje i porady o pozowaniu naprawdę warto. Oprócz fotografów dużo z niej mogą skorzystać także początkujące modelki nie umiejące  jeszcze zaprezentować wszystkich walorów swojego ciała oraz nieodpowiednio pracujące tą czy tamtą częścią ciała przy pozowaniu. 


Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu Helion.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz