FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

piątek, 28 grudnia 2012

Fotografowanie modelek - Techniki oświetleniowe - Billy Pegram - Helion

Autor: Billy Pegram
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2013
Liczba stron:  128s
Tematyka: Portrety
Moja ocena : 3+/6 
ISBN:  978-83-246-3969-4

Drugą nowością świąteczną autorstwa Billa Pegrama jest książka „Fotografowanie modelek - Techniki oświetleniowe”. Jest to jakby uzupełnienie poprzedniej książki tego autora. Gdy już odpowiednio ustawimy modelkę według książki "Fotografowanie modelek - Techniki pozowania" należy ją prawidłowo oświetlić, i tu autor udziela nam kilku porad i wskazówek.

Książka jest kierowana raczej do początkującego fotografa, który szuka podstawowych technik oświetlenia. Autor prostym językiem opisuje zagadnienia z zakresu pracy ze światłem od sprzętu potrzebnego do oświetlenia, doświetlenia modelki do ustawienia go oraz pracy z modelką.

Książka podzielona na kilka rozdziałów poprzedzonych dłuższym wstępem, niestety tekst pierwszego pt."Najważniejsze zasady" powiela się dosłownie kropka w kropkę z poprzednią książką autora a jedyną zmianą jest inny układ zdjęć. 
Następne rozdziały na szczęście skupiają się już na samym oświetleniu. Mamy tu np. powrót do lekcji fizyki i temat optyki np.odbicie, ugięcie, absorpcja oraz rodzaje światła, kierunki światła i kilka słów o kolorze oraz pomiarze natężenia światła. 
Następnie autor pokazuje efekty, jakie można osiągnąć stosując różne kierunkowe światła główne oraz światła uzupełniające np. oświetlenie tła, włosów, konturowe. Kolejny rozdział omawia źródła światła oraz łączenie różnych źródeł z sobą np. naturalne mocne światło słoneczne ze sztucznym światłem błyskowym. Mamy też opis sprzętu do modyfikacji oświetlenia: od blend, osłon, parasoli, dyfuzorów do reflektorów punktowych i softboksów. Ostatnie trzy rozdziały autor przeznaczył do omówienia doboru światła do określonych projektów, kilka pomysłów na ciekawe efekty oświetleniowe, oraz na koniec kilka informacji podsumowujących.

Billy Pegram w tej książce zawarł dużo ciekawych wskazówek, do każdego omawianego tematu, dołączając zdjęcie obrazujące, czy to użycie blendy, czy lampy błyskowej. Jest to na pewno poradnik służący pomocą mniej doświadczonym fotografom. Do niektórych projektów mamy również dołączony schemat rozmieszczenia sprzętu, aby lepiej unaocznić temat. Daje to możliwość podobnego ustawienia oświetlenia i sprawdzenia efektu w praktyce. Autor każde z zagadnień omawia dosyć skrótowo i pobieżnie, co niestety rzutuje trochę na wartość merytoryczną książki. Bardziej wymagający czytelnik będzie trochę mało usatysfakcjonowany  zawartością. Oświetlenie jest to temat rzeka, szkoda, że po bardzo ciekawej książce o pozowaniu ta wypada dużo skromniej. 

Promocyjna cena książki 32zł jest okazją dla osób, które nie mają jeszcze w swojej biblioteczce nic na temat fotografii portretowej, a zamierzają się z tym tematem zapoznać bliżej. Do mankamentów książki moim zdaniem zaliczyć należy powierzchowne zgłębienie omawianych tematów oraz jeśli ktoś posiada już drugą książkę tego autora "Fotografowanie modelek - Techniki pozowania", powtarzający się pierwszy rozdział i dużo powielających się zdjęć.


Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu Helion.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz