FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

czwartek, 17 stycznia 2013

Mamarazzi. Fotografowanie dzieci - Wasmuth Stacy - HelionAutor: Wasmuth Stacy
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2012
Liczba stron:  288s
Tematyka: Fotografia dzieci
Moja ocena : 4+/6 
ISBN:  978-83-246-3809-3
Wydawnictwo Helion wydało w zeszłym roku kilka ciekawych tytułów, jednym z nich jest książka „Mamarazzi - Fotografowanie dzieci” autorstwa  Stacy Wasmuth. Jest to pierwsza moja recenzowana książka o fotografii dziecięcej mam w zanadrzu jeszcze dwie „Książka o fotografowaniu dzieci” - Mroczek Andrzej i „Fotografowanie dzieci. Warsztaty fotograficzne” - Felch Ginny , Allison Tyler Jones, ale to kiedy indziej.

Książka zaczyna się już  od bardzo elektryzującego tytułu, połączenia w nazwie kontrastowo odmiennych postaci z jednej strony najbardziej natarczywego i nieustępliwego fotoreportera z drugiej statecznej żony i matki wychowującej dzieci. Dzięki bardzo przykuwającemu tytułowi, dużo rodziców będzie chciała w sobie wytworzyć żyłkę zawodowego reportera robiącego zdjęcia nie królowej, nie prezydentom, nie gwiazdom estrady, ale własnym dzieciom. 

Po książkę przede wszystkim sięgną mamy i rodzice nowo narodzonych dzieci, aby móc w pełni oddać nastroje i poszczególne etapy życia swoich dzieci. Książka jest kierowana raczej do początkujących fotografów, ale każdy znajdzie jakąś ciekawostkę wartą wykorzystania w fotografii swoich pociech.

 Prześledźmy o czym książka jest. A dzieci są niełatwym tematem zdjęć, gdyż ich potrzeba bycia w ciągłym ruchu, czy szybkie znudzenie się sesją, zbyt mała ilość światła we wnętrzach, gdzie przeważnie się bawią to tylko czubek góry lodowej problemów jakie czekają na mamarazzich.
Książka jest podzielona na pięć części w sumie czternaście rozdziałów, każdy z nich kończy się kącikiem porad mistrzów, gdzie kilku znakomitych fotografów udziela cennych rad jak podejść do zagadnienia związanego z danym rozdziałem.

W pierwszej części autorka wprowadza nas w tajniki pracy z dziećmi, pomaga dobrać scenerię, właściwe tło oraz kilka zasad kompozycji.
Druga część opisuje rodzaje oświetlenia, jak dobrać  kierunek oświetlenia naszego małego modela  oraz właściwe użycie flesza.
Część trzecia poświęcona jest użytemu przez mamarazziego sprzętowi oraz wyjaśnione tajniki ekspozycji.
W czwartej części autorka pokazuje nam kiedy i jak warto fotografować  dziecko w każdym jego etapie życia od ciąży przez okres noworodka, malucha aż do nastolatka. Później doradza w sprawie stroju dziecka do zdjęcia. Kończąc go kilkoma sposobami na odwrócenie uwagi dziecka od aparatu.
Ostatnia część zawiera kilka słów o obróbce zdjęć oraz ich eksponowanie bądź to w Internecie bądź na szafce w ramkach.

Mamarazzi - Fotografowanie dzieci”  zawiera w sobie zdawałoby się wszystkie te same treści co w innych książkach fotograficznych jest tu i o kompozycji, ekspozycji i o sprzęcie, sposobach oświetlenia. Więc czym ta pozycja ma się wyróżniać w tłumie?  Okazuje się, że ma i wyróżnia się przede wszystkim pasją autorki i jej bardzo dużą wiedzą w pracy z dziećmi. Opisowym językiem w bardzo mało techniczny sposób przemyca nam różnego rodzaju sposoby na udane zdjęcia dzieci, które są naturalne i nie wymuszone. Dzieciaki za to mają dużo radochy z robienia zdjęć z mamą za obiektywem. Polecam wszystkim kochającym swoje pociechy rodzicom w szczególności przyszłym polującym matkom. Profesjonalni fotografowie może nie doszukają się zbyt wielu cennych porad technicznych, ale co do postępowania z dziećmi przy sesji fotograficznej na pewno jakąś perełkę wynajdą dla siebie. Cena książki 59zł jest warta wydania, aby wzbogacić swoją biblioteczkę fotograficzną, szczerze polecam.


1 komentarz:

 1. Masz naprawdę świetnego bloga :)
  Mam do Ciebie ogromną prośbę, może proszę o zbyt wiele, ale to bardzo ważne.
  Wymyśliłam pewną akcję na moim blogu, tak właściwie cały ten blog to już jedna wielka akcja!
  Jeśli zechcesz mi pomóc, albo przynajmniej się przyłączyć - obserwując, będę Ci niezmiernie wdzięczna. Wszystko jest napisane w najnowszej notce.
  Mogę zmienić świat tylko z tobą :)
  f-me-i-am-famous.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń