FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

czwartek, 31 stycznia 2013

Profesjonalna fotografia ślubna - Tracy Dorr - Helion

Autor: Tracy Dorr
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2010
Liczba stron:  128s
Tematyka: Fotografia ślubna
Moja ocena : 3+/6 
ISBN:  978-83-246-3968-7


Wpadła mi w ręce kolejna książka o tematyce ślubnej "Profesjonalna fotografia ślubna - zaawansowane techniki dla fotografów cyfrowych" autorstwa Tracy Dorr.  Nie ukrywam, zainteresował mnie tytuł. Raz profesjonalna fotografia ślubna, dwa zaawansowane techniki skierowane głównie do fotografów. Jest to trochę nietypowa pozycja na rynku wydawniczym i mam z nią mały problem, ale o tym w podsumowaniu.

Zabrałem się z wielką werwą za jej kartkowanie, wczytywałem się w tekst, przeczytałem ją od deski do deski i w moim odczuciu tytuł nie jednoznacznie określa odbiorcę książki. Dla mnie adresatami nie są profesjonaliści, ale raczej fotografowie amatorzy, którzy potrzebują wprowadzenia do reportażu ślubnego.

Czego książka nie zawiera: pomija techniczne aspekty robienia zdjęć oraz sprzęt, którym zostały zdjęcia zrobione, parametry ustawień aparatu czy obiektywu. Książka skupia się nad emocjami, sytuacjami wartymi uwiecznienia podczas uroczystości, kolejności zaplanowania poszczególnych etapów imprezy, osobami wartymi uwiecznienia poza parą młodą oraz otoczką ślubu.

Podsumowując, zaletą książki jest jej unikatowe podejście do tematu fotografii ślubnej. Nie pokazuje ona jakim sprzętem, z jakimi nastawami oraz z użyciem jakich obiektywów należy zrobić zdjęcie, ale wskazuje bardziej na duchowe i emocjonalne otoczenie jego powstania. Jest to książka, jedna z nielicznych, omawiająca bardziej reportaż ślubny niż robienie lukrowanych zdjęć państwa młodych i ich najbliższej rodziny. Skupia się raczej na zdjęciach z zaskoczenia, niepozowanych, w których możemy dostrzec emocje chwili, często łzy lub nawet zdenerwowanie. 
Mamy też pokazane marginalne sytuacje, zdjęcia przedmiotów związanych z uroczystością oraz same przygotowanie do ślubu. 

Z mojego opisu wydaje się, że książka jest idealna, ale niestety tak nie jest, zabrakło trochę profesjonalizmu i zaawansowanych technik, na jakie wskazuje tytuł. Zamierzenie jest słuszne, po co kolejna taka sama książka, o podobnej tematyce. Ale jeżeli już podejmuje się taki temat, należy dać czytelnikowi jakieś zaawansowane recepty lub porady, po przeczytaniu których wzbogaciłby swój warsztat. Ja do wybitnych fotografów ślubnych się nie zaliczam. Amatorsko zdarzyło mi się pstryknąć ślub znajomych czy inną uroczystość, ale w tej książce nie znalazłem nic profesjonalnego, co mógłbym dodać w przyszłości do swojego reportażu ślubnego. 
Moim zdaniem, w książce jest też za dużo opisowości i typowego "lania wody". Po tytule wymagałem od książki dużo więcej, teraz czuję się odrobinę rozczarowany. Cena podręcznika na szczęście nie jest wysoka 32zł, więc każdy ma możliwość innego, swojego osobistego spojrzenia na tę lekturę.

Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu Helion.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz