FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

niedziela, 17 lutego 2013

Photoshop Lightroom 4 - Martin Evening - HelionTytuł:  Photoshop Lightroom 4 - podręcznik dla fotografów
Autor: Martin Evening
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2012
Liczba stron:  672s
Tematyka: Lightroom
Moja ocena : 6/6 
ISBN:  978-83-246-5317-1
Dziś mam przyjemność przedstawić najnowszą książkę Martina Eveninga  "Photoshop Lightroom 4 - podręcznik dla fotografów". Jest to pierwsza książka u mnie o  programie Lightroom, ale na pewno nie ostatnia, bo mam jeszcze na tapecie trzy inne pozycje: Scott Kelby - Sekrety cyfrowej ciemni SK. Edycja i obróbka zdjęć  Lightroom 2 , Nolan Hester - Po prostu Adobe Photoshop Lightroom 2, David du Chemin - Pracując nad kadrem w cyfrowej ciemni 
Martin Evening jest autorytetem, jeśli chodzi o programy do obróbki zdjęć. Ma on w swoim dorobku książki o poprzednich wersjach Lightroom, jak również kilka o kolejnych wersjach Photoshopa. Nic dziwnego, jest on profesjonalnym fotografem, który od lat zawodowo używa tych programów w swojej pracy. Miał on też swój udział przy powstawaniu osiem lat temu, pierwszej wersji programu Lightroom.


Książka przeznaczona jest dla wszystkich użytkowników programu od początkujących do zaawansowanych. Jest to znakomity przewodnik, od wprowadzenia i importowania zdjęć, przez ich katalogowanie, do ich obróbki, drukowania oraz prezentacji multimedialnych.

Książka składa się z dziesięciu rozdziałów plus jeden z ustawieniami programu.
Pierwszy z nich jest wprowadzeniem omawiającym: czym jest program, z czego się składa oraz na czym polega praca w nim. 
Drugi opisuje wprowadzenie zdjęć do programu. Następne, po kolei autor prezentuje nam poszczególne moduły z których składa się Lightroom. Mamy po kolei przedstawione moduły Library (zarządzanie biblioteką naszych zdjęć – 3 rozdział), moduł Develop (przetwarzanie i korekcja naszych zdjęć - 4,5,6,7 rozdział), moduł Print (najlepsze ustawienia i przezwyciężanie problemów z drukowaniem – 8 rozdział), moduł Book, Slideshow, Web (tworzenie albumów, prezentacji, pokazów slajdów i galerii internetowych – 9 rozdział). Rozdział 10 to zarządzanie zdjęciami (praca z metadanymi, filtrowane i wyszukiwanie zdjęć). Książkę kończy dodatkowy rozdział o preferencjach i ustawieniach Lightrooma.

Moje wrażenia po przeczytaniu tej lektury są następujące: książka to bardzo obszerny przewodnik wprowadzający nowego użytkownika w świat cyfrowej ciemni programu Lightroom 4. Program wytworzył się z Photoshopa, aby przyspieszyć obróbkę i księgowanie tysięcy zdjęć cyfrowych na naszych komputerach i innych nośnikach. Autor, będąc od początku zaangażowany przy powstawaniu programu, zna go na „wylot”, poza tym, ma możliwość zaczerpnięcia informacji u źródła, czyli u osób zajmujących się jego poprawianiem oraz tworzeniem nowych wersji programu. 
Książka jest bardzo czytelna i przejrzysta. Każdą rzecz, nad którą właśnie pracujemy można znaleźć bez trudu. Jest ona ładnie zobrazowana przykładami (zdjęcia z kolejnych etapów korekcji plus dołączony do nich zrozumiałe opisy). Daje nam to możliwość świetnego prześledzenia przykładu i naniesienia podobnych zmian na obrabianych przez nas zdjęciach (mamy tu np. kadrowanie, obracanie, ustalanie proporcji zdjęć, korygowanie prześwietlonych i niedoświetlonych zdjęć, dopasowanie ekspozycji, konwersja czarno – biała, wyostrzanie i redukcja szumów, tworzenie szablonów do późniejszego stosowania, współpraca programu Lightroom z Photosopem oraz wiele innych ciekawostek) .   
Czytelność książki, o której wspominałem wcześniej, nadaje główna szpalta z opisywanym wątkiem głównym, z poszerzonymi uwagami na marginesie. W książce znajdziemy dużo ładnych fotografii, świetnie wkomponowanych wielkościowo w tekst oraz liczne screeny okienek parametrów wyskakujących w trakcie użytkowania programu.

Jest kilka książek o Photoshopie, które w nazwie mają "biblia" (niekiedy niezasłużenie). Ale ta książka z pewnością zasługuje na taką nazwę. Jest to jedna z najciekawszych pozycji wydawniczych o edycji zdjęć (naprawdę nie ma się do czego przyczepić), więc mimo, że cena książki wysoka 129zł, warto ja kupić, aby mieć kompletną wiedzę o profesjonalnym  programie jakim jest Lightroom. Moim zdaniem lektura obowiązkowa do każdej biblioteczki użytkownika tego programu lub osób przymierzających się do jego kupna.

Dla mnie książka zasłużyła na  maksymalną ocenę 6/6 (pierwszy raz na moim blogu!!!), oby więcej takich książek na rynku wydawniczym. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz