FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

wtorek, 5 marca 2013

Inspirujące fotografie. Warsztaty fotograficzne - Lynne Eodice - Helion

Tytuł: Inspirujące fotografie - Warsztaty fotograficzne
Autor: Lynne Eodice
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2010
Liczba stron:  270s
Tematyka: Ogólna
Moja ocena : 4/6 

Dziś kolejna książka z serii "Warsztaty fotograficzne" nosi ona tytuł „Inspirujące fotografie”.  Książka napisana przez panią Lynne Eodice, dla której jest to debiut wydawniczy, choć od dłuższego czasu związana jest z różnymi gazetami o fotografii.

Książka przeznaczona raczej do zainspirowania mniej zaawansowanego odbiorcy.
Lektura podzielona jest na dziesięć rozdziałów, każdy z nich prezentuje oddzielną tematykę fotografii. 

Mamy tu po kolei:
 -krajobrazy
- zdjęcia zwierząt
- portrety
- sportowe
- nocne
- architektura
- zdjęcia roślin
- zbliżenia
- martwa natura
- ciało ludzkie

 Książka przejrzysta, napisana przystępnym językiem, ładnie ilustrowana. W książce znajduje się bardzo wiele zdjęć różnych autorów opatrzona opisem autorki, komentarzem fotografa wykonującego dane zdjęcie oraz dokładnymi nastawami aparatu wraz z obiektywem. Dzięki temu  szczegółowemu opisowi, początkujący fotograf ma możliwość prześledzenia w jakich okolicznościach zdjęcie było wykonane, jakim aparatem, jak ustawionym oraz jakiego obiektywu dany fotograf użył. Jest to świetna nauka, która pozwala nam na prześledzenie czy dzięki danym parametrom autor zdjęcia osiągnął swój cel czy jednak będąc na jego miejscu coś byśmy zmienili. 

Fotografowie bardziej zaawansowani, wyniosą może mniej, ale czasem nawet spojrzenie pod innym kątem może zainspirować. Książka ma już swoje lata (angielska wersja z roku 2008), wiele zdjęć robionych zostało starymi jak na nasze czasy lustrzankami cyfrowymi np. Nikon D70s. Pokazuje to też, że „wyścig szczurów” nie koniecznie jest potrzebny i że starszymi aparatami i obiektywami też można robić świetne zdjęcia. 

Cena książki 59zł jest jednak trochę wysoka. Początkującym fotografom polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz