FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

czwartek, 28 marca 2013

Fotografia z lampą błyskową w praktyce - Neil van Niekerk - Galaktyka


Tytuł: Fotografia z lampą błyskową w praktyce
Autor: Neil van Niekerk
Wydawnictwo: Galaktyka
Rok wydania: 2012
Liczba stron:  128s
Tematyka: Lampa błyskowa
Moja ocena : 5/6 
ISBN:  978-83-75792-10-2
Na moim blogu kolejna książka o fotografii z użyciem flesza. Jest nią „Fotografia z lampą błyskową w praktyce” autorstwa Neila van Niekerka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Galaktyka. Jest to druga pozycja  tego autora  na polskim rynku, pierwszą była w roku 2010 książka  „Lampa błyskowa w fotografii ślubnej”.

Książka świetnie wprowadzająca w tematykę fotografii z użyciem lampy błyskowej. Lektura obowiązkowa dla początkujących oraz średnio-zaawansowanych, mających niejasności w temacie użycia lamp błyskowych.

Poradnik podzielony na dziesięć rozdziałów. Mamy tu wytłumaczone, dlaczego tak ważne jest
ściągnięcie lampy z aparatu. Następnie jest kilka uwag o sprzęcie potrzebnym do oświetlania zdjęć błyskiem. Autor pokazuje też różnicę między pracą z najkrótszym czasem synchronizacji migawki aparatu z błyskiem, a trybem high-speed sync. Uzyskujemy odpowiedzi na pytanie, który tryb wybrać, zaprezentowane zostały także mocne i słabe strony każdego z nich.
Wyjaśniono pojęcie opóźnienia propagacji, dlaczego ono występuje i jak go uniknąć, dzięki, któremu trybowi możemy stosować w pełni otwartą przysłonę do uzyskania małej głębi na portrecie, a w którym uzyskamy pełną moc flesza.
Kolejny pojedynek to porównanie trybu manualnego z automatycznym TTL. Który tryb najlepiej zastosować oraz dowiemy się też, jak dopasować błysk do światła zastanego, a kiedy w ogóle z błysku zrezygnować.

Autor w prosty sposób, przystępnym językiem wyjaśnia niezrozumiałe dla niektórych aspekty pracy z lampą błyskową.
Książka nie jest skierowana do posiadaczy konkretnych lamp Nikona lub Canona. Do danej sytuacji można dostosować lampę każdej innej firmy (w przeciwieństwie np. do książki „Lampa błyskowa bez tajemnic” skierowanej głównie do posiadaczy lamp Nikona SB-900).

Autor nie narzuca nam potrzeby stosowania lamp w każdych okolicznościach. Pokazuje kiedy wystarcza światło zastane, a kiedy należy je wzmocnić błyskiem, albo jak fleszem może wyłączyć światło zastane na zdjęciu.
Większość zdjęć zrobione było z wykorzystaniem jednej lampy błyskowej, dzięki czemu nie jest to pułap zarezerwowany tylko dla zaawansowanych lub zasobnych w finanse fotografów. Za sprzęt dodatkowy służy głównie softbox, monopod, statyw, czasami parasolka fotograficzna oraz zewnętrzny światłomierz.

Każdy opisywany przykład jest ilustrowana kilkoma zdjęciami, które pokazują przebieg
sesji np.:
-jedno próbne zdjęcie z samym światłem zastanym i ciemnym głównym obiektem,
-drugie z zachowaniem światła zastanego plus doświetlenie głównego obiektu błyskiem flesza,
-trzecie pokazujące scenerię planu zdjęciowego oraz kąt nachylenia lampy z założonym
softboxem lub parasolką w stosunku do obiektu.
Każde zdjęcie ma informację o ustawionych parametrach oraz z jakim światłem mamy do czynienia (zastanym czy błyskowym). Daje to czytelnikowi możliwość prześledzenia, jak zmiana jednego z parametrów w aparacie lub użycie flesza wpływa na końcowy efekt zdjęciowy.

Autor pokazuje nam różne warianty, jak wykorzystać dany tryb lub funkcję lampy błyskowej, kiedy warto skorzystać z jednego, a kiedy z drugiego np. tryb manualny daje nam niezmienne światło, ale w zmiennych warunkach wydłuża nam znacznie czas ustawienia lampy. Tryb TTL dostosowuje się automatycznie do warunków panujących przy robieniu zdjęcia lecz czasami gubi się, przez uśrednienie zbyt jasnych lub zbyt ciemnych obiektów.

Jest to świetnie napisany poradnik jak używać lampy błyskowej. Zachęci na pewno osoby mające zewnętrzne lampy błyskowe w domu, a nie korzystających z nich za często z powodu braku wiedzy jak je wykorzystać. Poradnik nie zawiera gotowych recept lecz zawiera wskazówki dzięki, którym będziemy robić coraz lepsze zdjęcia wykorzystując pełną gamę możliwości. Jest to dobrze ulokowane 40zł w zasobach naszej domowej fotobiblioteczki.

Za możliwość zrecenzowania tej książki dziękuję Wydawnictwu Galaktyka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz