FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

niedziela, 8 grudnia 2013

Mistrzowska edycja zdjęć. ADOBE PHOTOSHOP CS5 dla fotografów - Martin Evening - HelionAdobe Photoshop CS5/CS5 PL dla fotografów  
Autor: Martin Evening
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2011
Liczba stron:  754s
Tematyka: Photoshop
Moja ocena : 6/6 
ISBN:  978-83-246-2962-6


I znowu znany mi autor Martin Evening z książką „Adobe Photoshop CS5/CS5 PL dla fotografów”.  Ma on już na swym koncie książkę do każdej chyba kolejnej wersji programu Photoshop i Lightroom. Nie tak dawno pisałem już na swoim blogu o książce Photoshop Lightroom 4 (świetnej zresztą). Dlatego bardzo chętnie sięgnąłem do kolejnej książki tego autora, a jest to solidna cegiełka wiedzy, ma ona bowiem ponad 750 stron plus dodatkowo płytę. Jest to tzw. „Biblia”,  kompendium wiedzy o programie Photoshop  od podstaw do bardzo zaawansowanych niuansików.


Jest to dawka mądrości polecana szczególnie posiadaczom programu Photoshop CS5/CS5PL lub nowszej, gdyż  dużo funkcji zostało w tym programie rozbudowanych i dołożonych jako nowe tak więc posiadacze starszych wersji mogą nie znaleźć właściwych ścieżek postępowania z uwagi na ich brak w poprzednich wersjach  np. Photoshop CS3 lub CS4,  nie mówiąc już o jeszcze starszych wersjach.
Książka może posłużyć zarówno początkującym jak i bardzo zaawansowanym, jest napisana bardzo zrozumiałym i przyswajalnym językiem. Podstawy z rozdziału pierwszego mogą nawet znawcą poprzednich wersji posłużyć jako drogowskazy zmian jakie dokonał ten program na swojej osi czasu. Kolejne rozdziały to już opisy możliwości programowych nowej wersji programu.

Autor wprowadza nas więc stopniowo w funkcje Photoshopa dzięki czemu przechodzimy od podstawowych funkcji, narzędzi przez jego konfigurację do modułów takich jak np. Camera Raw (bardzo rozbudowany rozdział ze względu na jego unowocześnioną wersję 6.0, dającą dużo większe możliwości wstępnej obróbki zdjęć) , mini bridge (do katalogowania i wyszukiwania zdjęć),  oraz jego bardziej szczegółowych zagadnień i  możliwości obróbki zdjęć np. wyostrzanie, odszumianie, przekształcanie w zdjęcia B&W, HDR, retusz, praca na warstwach, praca z filtrami, kolorystyka zdjęć, drukowanie  lub publikowanie zdjęć w Internecie. 

Na sam koniec zostawiona została wisienka na torcie, czyli zaawansowanej możliwości automatyzacji Photoshopa, co za tym idzie usprawnienie pracy, przyspieszenie jego działania dzięki takim narzędziom jak tworzenie sekwencji operacji, zapisywaniu ich oraz na późniejszym ich wykorzystywaniu do pracy nad innymi zdjęciami np. kilkanaście zdjęć z jednej sesji o jednakowym oświetleniu lub zdjęcia w podobnej kolorystyce, które chcemy w ten sam sposób np. wyostrzyć, rozjaśnić lub użyć tego samego filtra.
Do książki dołączona jest płyta z trzema dodatkowymi krótkimi rozdziałami o skanowaniu, wyostrzaniu skanowanych zdjęć oraz z tabelą skrótów klawiszowych przyspieszająca pracę w programie dzięki szybkiemu wybraniu pojedynczego klawisza lub sekwencji przycisków. Dodatkowo mamy też dołączone zdjęcia z każdego rozdziału książki, na których  możemy pracować razem z autorem, przeglądając ją.
 

No i podsumowanie podręcznika. Pierwszą sprawą na jaką się zwraca jest wygląd, mamy więc twardą okładkę z ciekawą oprawą, książka szyta, pięknie wydana, na marginesie górnym kolorystyka oddzielna dla każdego rozdziału, wszyta zakładka dająca nam możliwość zaznaczenia miejsca skończenia czytania, piękne kolorowe fotografie oraz skany okienek programu idealnie wkomponowane w zawartość każdej strony, twardy papier kredowy, idealne rozmieszczenie szpalty głównej i pobocznej z informacjami dodatkowymi. 

Rzadko tak się rozpisuję nad zawartością zewnętrzną, oprawą oraz grafiką książki, ale jest to dla mnie ideał, wzór do naśladowania, do którego powinni wszyscy dążyć. Takich książek chciałbym jako czytelnik mieć jak najwięcej w swoim ręku.
Teraz druga sprawa treść i tu podobnie jak strona graficzna tak i strona merytoryczna spełnia moje najwyższe wymagania. Jest napisana zrozumiałym językiem, w dobrej kolejności, treść jest bardzo czytelna świetnie rozmieszczona, treść bez zbędnego lania wody przy omawianiu podstaw. Każdy rozdział dopracowany w każdym detalu, dzięki temu, że autor sam zajmuje się fotografią zawodowo, poza tym ma czynny udział w pracach związanych z modernizowaniem kolejnych wersji tego programu, ma kontakt z największymi ikonami tworzącymi program jak np. przedmowa napisana przez Johna Nack naczelnego kierownika produktu Adobe Photoshop.  Jako, że autor wydał już kilka książek o poprzednich wersjach tego programu, zdołał przez te kilka lat wyciągnąć najpotrzebniejszą esencję wiedzy, a odrzucić niepotrzebne peryferia i zbędne zagadnienia,  aby móc stworzyć tę oto książkę.

Książka do tanich nie należy (149zł), ale takie wydanie musi tyle kosztować, aby było tak dopracowane,  wydane w takiej szacie graficznej oraz  zawierało tyle niezbędnej wiedzy. Moja lektura obowiązkowa, polecam  wszystkim pracujących w tym programie. Moim zdaniem najlepsza książka o Photoshopie , dotychczas wydana w Polsce.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz