FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

wtorek, 12 listopada 2013

Fotomontaż w Photoshopie - Kloskowski Matt - Helion - PhotoshopTytuł:  Fotomontaż w Photoshopie. Sekrety 
doskonałego wyboru i łączenia obrazów cyfrowych  
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2012
Liczba stron:  400s
Tematyka: Photoshop
Moja ocena : 5/6 
ISBN:  978-83-246-3860-4
     Po świetnej książce "Warstwy" trafiła w moje ręce kolejna książka Matta Klosowskiego 
pt.  Fotomontaż w Photoshopie. Sekrety doskonałego wyboru i łączenia obrazów cyfrowych  Autora nie trzeba przedstawiać, gdyż poprzednia książka o warstwach w Photoshopie przysporzyła mu dużo wiernych fanów, do których i ja należę.

    Książka jest adresowana raczej do osób używających program Photoshop częściej niż tylko "raz na ruski rok". Niektóre tricki z tej książki zachwycić mogą nawet zawodowców. 
Nie zawsze bowiem jest czas i miejsce odpowiednie do wykonania wymarzonej fotografii modelowi, 
a nieumiejętne ich naprawianie kończy się często fatalnie wyglądającym fotomontażem. Autor pokazuje nam jak wiernie oddać rzeczywistość na nierzeczywistych zdjęciach, aby odbiorca w pełni akceptował efekt końcowy.

    Książka podzielona na szesnaście rozdziałów, z których każdy jest oddzielnym ćwiczeniem jak stworzyć wymarzony efekt postępując punkt po punkcie zgodnie z autorem (wycinanie modela, wklejanie go w przygotowane tło, ustawianie jednolitej kolorystyki, zgrywanie padających świateł i cieni, to tylko preludium). 
Dla chcących skorzystać z tych samych wzorców, co autor udostępniony został adres internetowy stronki, z której można ściągnąć zdjęcia użyte w książce. Ułatwia to naukę i przyswojenie tych samych zagadnień, z którymi zmierzył się autor. 

   Lektura ta jest napisana w bardzo przystępny i czytelny sposób. Można ją czytać i wykonywać ćwiczenia od pierwszego do ostatniego przykładu lub wybrać jeden z rozdziałów, który nam jest najbardziej potrzebny w danej chwili, bo np. mamy podobną scenerię na swoim zdjęciu i chcemy trochę podpatrzyć autora i wykorzystać jego tok myślenia.
Odbiór książki ułatwiają bardzo dobrze wkomponowane zdjęcia i skany okienek Photoshopa, oddają one wiernie omawiany właśnie tekst. Matt pisze przystępnym językiem, ułatwiającym zrozumienie skomplikowanych operacji. 

  Jest  to lektura dla tych, którzy nie boją się trochę nagiąć rzeczywistości zdjęcia, aby nadać mu bardziej wymowną i spektakularną oprawę końcową. Fotomontaż w wykonaniu Matta Klosowskiego jest to prawdziwa sztuka. Autor nie podkłada przypadkowego tła lecz przygotowuje je szczegółowo (prawie na równi ze zdjęciem modela), aby całość wyglądała wiarygodnie z wklejonym modelem. Ustawia tak samo światło padające na modela jak i na miejsce, w którym na tle ten model wyląduje, daje to wiarygodną grę cieni. Fotografuje takimi samymi ogniskowymi i stara się aparat ustawiać pod tym samym kątem tak przy zdjęciu modela jak i tła, aby zachować poprawna perspektywę.

Podręcznik jest jedną z moich lektur obowiązkowych, czyli każda złotówka zainwestowana procentuje w przyszłości (cena książki 79zł).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz