FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

niedziela, 25 sierpnia 2013

Kalejdoskop fotografii. Między techniką a sztuką - Leszek Pękalski - HelionAutor: Pękalski Leszek
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2012
Liczba stron:  360s +płyta
Tematyka: Ogólna
Moja ocena : 5/6 
ISBN:  978-83-246-3314-2


I znów książka która zadziwia na plus. Już wydawało mi się że książki wałkujące temat podstaw fotografii to dla mnie strata czasu i powielanie tych samych tekstów, a tu przyjemne rozczarowanie, książka po którą powinien sięgnąć każdy, a przynajmniej mieć w zanadrzu swojej biblioteczki. Książka "Kalejdoskop fotografii. Między techniką a sztuką" autorstwa Leszka Pękalskiego leżała i czekała na swoją kolejkę od dłuższego czasu, autor niestety nie był mi znany wcześniej ni to z nazwiska ni z wcześniejszych wydań książkowych bardziej kojarzył mi się z  "Wampirem z Bytowa" na szczęście to inna osoba i zupełnie inna bajka.

Podręcznik, bo tak go należy traktować, kierowany jest do wszystkich fotografów chcących bardziej zgłębić  zagadnienia związane z optyką, fizyką, chemią oraz historią fotografii. Książka mimo, że zawiera dużo wzorów, wykresów, tabelek oraz schematów np. soczewek w obiektywach, napisana jest zrozumiałym językiem przyswajalnym  przez amatorów i przez zawodowców.

W książce mamy trzynaście rozdziałów plus słowniczek i aneksy.
Po wstępie mamy dwa rozdziały o sprzęcie (aparaty, obiektywy i osprzęt) są to dosyć krótkie rozdziały wprowadzające nas w temat
Następnie w kilku rozdziałach pokazane zostały informacje o elementach  wpływających  na zdjęcia migawka, przysłona, o optyce z punktu widzenia fizyki, o wadach odwzorowania optycznego obiektywów, typy obiektywów, o pomiarze światła, oświetleniu, o barwie, fotografii czarno - białej, o analogowej ciemni, kompozycji. Ostatni rozdział zawiera historię fotografii od średniowiecza po czasy współczesne. Kończą książkę słowniczek, w którym można szukać gdy nie mamy pojęcia o takich terminach jak np. aperture, barrel, kaustyka, shutter i wiele innych z którymi można się spotkać w innych opracowaniach (a nie koniecznie są one w nich wyjaśnione. Aneks przybliża nam lub przypomina zjawiska fizyczne, reguły i prawa fizyki, które dotyczą optyki i mają związek z fotografią np. zjawisko Schwarzschilda, prawo Snelliusa, reguła Fermata, współczynnik makro, reguła Scheimpfluga itp. umieszczone w jednym miejscu czekające na wykorzystanie w razie potrzeby.

Oceniając książkę jest to świetna skarbnica wiedzy, którą można polecić wszystkim fotografią zainteresowanych. Mamy tu zgromadzoną esencję wiedzy o fotografii od historii, przez osprzęt, zagadnienia fizyki optycznej po samo wykonywanie zdjęć, napisane zrozumiałym, zjadliwym językiem przez prawdziwego pasjonata fotografii z olbrzymią wiedzą praktyczną i teoretyczną. Wszystkie informacje są poparte świetnymi przykładami, ilustracjami lub zdjęciami, zawierają dużo wykresów, wzorów i schematów. Jeśli ktoś ma za mało wyraźne zdjęcia w książce lub chce się im lepiej przyjrzeć, zawsze może sobie je pooglądać w wersji elektronicznej z płytki.
 Jestem pełen szacunku dla autora za tak dobrze przekazaną wiedzę, tym bardziej, że nie jest to następne powielenie tych samych informacji, co w innych książkach, a raczej głębokie zagłębienie się w tematykę i sięgnięcie po różne interesujące ciekawostki. Po pierwszym przeczytaniu książki, na pewno nie raz jeszcze do niej wrócę, aby znaleźć potrzebne mi zagadnienie czy sprawdzić jakieś swoje wątpliwości. Ta pozycja może śmiało zastąpić kilkanaście innych książek o podstawach fotografii, które obecnie krążą po rynku. Cena książki 79zł jak na lekturę obowiązkową, nie jest wysoka, a są to dobrze ulokowane w siebie pieniądze.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz