FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

środa, 24 kwietnia 2013

Mountain Trail Photo Team - Fotografia przyrodnicza i krajobrazowa - Galaktyka



Tytuł:  Fotografia przyrodnicza i krajobrazowa
Autor: Mountain Trail Photo Team
Wydawnictwo: Galaktyka
Rok wydania: 2010
Liczba stron:  192s
Tematyka: Krajobrazy
Moja ocena : 4/6 
ISBN:  978-83-7579-110-5




Kolejna z książek do pojedynku w tematyce fotografii krajobrazowej. Jest nią książka zespołu Mountain Trail Photo Team pod redakcją Richarda Bernabe i Iana Planta "Fotografia przyrodnicza i krajobrazowa".  Swoje cegiełki przy powstaniu książki dołożyli też znani fotografowie krajobrazowi członkowie owej tajemniczej grupy: Jerry Greer, George Stocking, Bill Lea, Joseph Rossbach, Guy Tal, Jim Clark, Marc Adamus, Nye Simmons.

Książka napisana głównie pod kątem osób zaczynających przygodę z tego typu fotografią. Tłumaczy to dosyć wnikliwe zagłębianie się w podstawy fotografii.

Książka podzielona na kilka rozdziałów od wprowadzenia, poprzez sprzęt potrzebny do tego typu fotografii, kompozycję (np. mocne kształty z przykładowymi zdjęciami), światło (np. rodzaje oświetlenia), efekty specjalne (np. zdjęcia HDR lub błyskawic) do przesłania zdjęć na komputer i ich drukowania. Każdy z rozdziałów ma kilka podrozdziałów zaczynających się od wytłuszczonego tytułu, opisujących składowe z nim związane. Na marginesach dołączone są uwagi profesjonalistów oraz zdjęcia świetnie ilustrujące przykłady omawiane. Daje to całości bardzo dużą przejrzystość i czytelność książki.  Po przeczytaniu książki powrót do jakiegoś zagadnienia w późniejszym czasie nie nastręcza najmniejszej trudności.

Grupa Mountain Trail Photo Team stworzyła bardzo przydatny poradnik wprowadzający nowych fotografów w tajniki i tricki związane z fotografią krajobrazową. Wiemy jakiego sprzętu i kiedy najlepiej używać, jak  skomponować kadr, do jakich reguł się stosować, w jakich godzinach najlepiej fotografować, aby dało to zapierający dech w piersiach efekt. Wadami książki są nadmiernie eksploatowane tematy podstawowe, które są w każdej innej książce o podstawach fotografii. Zaletami jej przejrzystość i przepiękne zdjęcia z różnych części świata całej grupy zdolnych członków Mountain Trail Photo Team.

Polecam szczególnie osobą początkującym, szukającym odpowiedzi na frapujące ich pytania, dla bardziej zaawansowanych fajny jest ostatni rozdział "porady fotograficzne na każdą okazję" jako kompendium wiedzy o danej sytuacji. Jest to gotowy plan przygotowań do wykonania danego zdjęcia (np. zdjęcie wodospadu, zachodu słońca itp.). Warto zainwestować około 50zł i mieć w razie czego na swojej półce.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz