FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

niedziela, 14 grudnia 2014

Zaklęcia Photoshopa. Edycja zdjęć. Wydanie II - Anna Owczarz-Dadan - Helion

Tytuł: Zaklęcia Photoshopa. Edycja zdjęć. Wydanie II

Autor: Owczarz-Dadan Anna
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 680s
Tematyka: Photoshop
Moja ocena : 5/6 
ISBN:  978-83-246-7114-4 Nie wiem jak to się stało, ale nie opisywałem jak dotąd nigdy, na moim blogu, książek pani Anny Owczarz-Dadan. A jest ona  "najpłodniejszą" polską autorką książek o fotografii, Photoshopie i innych programach graficznych (jest ich dużo powyżej 20 tytułów).  Obecna książka jest wydaniem drugim, czyli uaktualnieniem pierwszej wersji z roku 2009. Jako, że myśl techniczna twórców Photoshopa nieźle poszła do przodu tak też należało napisać o zmianach w Photoshopie CS6 w stosunku do wersji CS3 omawianej w poprzednim wydaniu.

Podręcznik ten jest kompedium wiedzy o Photoshopie, czyli  zainteresuje i początkujących wprowadzając ich stopniowo w podstawowe arkana wiedzy retuszerskiej,  jak i ich zaawansowanych kolegów, którzy może z początkowych rozdziałów nie skorzystają, ale następne na pewno pomogą rozwinąć im  swój warsztat o kolejne ciekawe efekty retuszerskie.

Książka ma prawie identyczny układ rozdziałów, jak jej pierwsze wydanie, nie oznacza to jednak powielania tekstów, gdyż zmiany, które zaszły od wersji CS3 przez kolejne CS4, CS5 do omawianej wersji CS6, dość mocno różnią się i doszło do nich bardzo dużo nowych opcji i udogodnień dla użytkownika, zmienił się też sposób używania niektórych narzędzi i opcji.  Dlatego ten kto przesiadł się na nowszy lub zaczął od nowszej wersji nie do końca mógł znaleźć wszystkie odpowiedzi mając książkę wydania pierwszego. Jedną z takich ciekawostek CS6 jest np. usuwanie zbędnych elementów ze zdjęcia, lub doskonalsze narzędzia do przerabiania zdjęć kolorowych w czarno-białe.

Lektura pozwala prześledzić krok po kroczku jak nożna poprawić zdjęcie lub przerobić je według naszych potrzeb. Autorka oddała w nasze ręce szereg tutoriali pokazujących jak używając narzędzi, filtrów i opcji uzyskać wymarzony efekt końcowy np. efekt pędzącego samochodu, obracającej się karuzeli, zastosowania filtrów fotograficznych na zdjęciu (polaryzacyjny, wielobarwny, gwiazdkowy itp.), efekty meteorologiczne mgły, śniegi, tęcza. Kolejnymi ciekawymi efektami są wyskakujący z monitora karateka, różnorodna korekta postaci czy krajobrazów i architektury.  Dają one świetną bazę opcji, które można zastosować przy przerabianiu własnych fotografii. Książka jest  opracowana w bardzo czytelny sposób,   do zdjęć w każdej fazie przeróbki dołączone są screeny i opisy jak dalej postępować, pozwala to nawet mniej zaawansowanym użytkownikom Photoshopa na bezstresowe przejście przez kolejne etapy. Na koniec każdego tutoriala jest porównanie zdjęcia na przed i po obróbce.

Pani Ania jak zwykle świetnie przybliżyła czytelnikowi skomplikowane tajemnice Photoshopa, jest to bardzo rozwijająca książka i mimo wydawałoby się dużej ceny 99zł, dostajemy 680 stron wiedzy. Przeliczając zaś wiedzę każdej strony na pieniądze, daje nam to już tylko niecałe 1,5zł za stronę, a to już takiego wrażenia nie robi, polecam na świąteczny prezent.  Brak komentarzy:

Prześlij komentarz