FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

wtorek, 23 grudnia 2014

Photoshop CC PL. Szkoła efektu - Anna Owczarz - Dadan - Helion

Tytuł: Photoshop CC PL Szkoła efektu

Autor: Owczarz-Dadan Anna
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 704 s
Tematyka: Photoshop
Moja ocena : +4/6 
ISBN:  978-83-246-8102-0


Ta książka była dla mnie sporym zaskoczeniem, dopiero co wyszła książka pani Anny Owczarz-Dadan pod tytułem Zaklęcia Photoshopa omawiająca wersję programu CS6, a tu już następna jej pozycja Photoshop CC PL Szkoła efektu. Nie było by w tym nic dziwnego, ale książka omawia  wersję programu Photoshop CC, która swoją premierę miała w 2013 roku, więc podziwiać trzeba autorkę, że zdążyła opracować tomiszcze zawierające aż 704 stron i Wydawnictwo Helion za ekspresowe jej wydanie, a nadążenie za tego typu pozycjami nie jest łatwe.

Adresowana jest do wszystkich użytkowników od startujących do zaawansowanych, którzy są ciekawi nowinek w kolejnej wersji programu. 

Co ciekawe wersja Photoshop CC ma trochę inny sposób korzystania z niej przez użytkownika, czyli nie kupujemy już całego pakietu z licencją, a płacimy miesięcznie opłatę za jej korzystanie firmie Adobe. Ma to plusy i minusy, plusem jest korzystanie przez użytkowników sporadyczne, aby zrobić jakiś projekt nie trzeba wydawać bajońskich sum, wystarczy kupić miesięczną opłatę i po upływie tego terminu zrezygnować mając wykonany projekt. Minusem jest konieczność płacenia za program, dość wysokiej opłaty, przez cały rok dla osób stale z niego korzystających.

Mimo, że książka jest kontynuacją serii "Szkoła efektu" tak jak wcześniej przeze mnie  omawiana Zaklęcia Photoshopa i grubością  ją przypomina, zawartość mocno się od niej różni. Autorka mocniej skupiła się na zastosowaniu i objaśnieniu każdego narzędzia w praktyce.
Podręcznik zaczyna się od bardziej rozbudowanego wprowadzenia do programu, później mamy omówienie narzędzi do zaznaczania, malowania, retuszu (np. porównanie narzędzia ołówka do pędzla itp.). Następnie praca na warstwach i maskowanie oraz kanały jest też praca nad poprawieniem kolorów i przeróbką w obraz czarno biały, przykłady sumowania kilku obrazów i  zdjęć HDR. Ujawniona zostaje zagadka obiektów inteligentnych oraz zastosowania filtrów. W końcowych rozdziałach autorka prostuje "ścieżki" rysuje zarys "kształtów" i składa "tekst" kto ciekawy zapraszam do lektury.

Kto wchodzi w świat załamań rzeczywistości Photoshopa znanych z przeróżnych gazet, tą właśnie wersją programu, znajdzie świetnie przygotowany przewodnik, jak wykorzystać niezmierzone możliwości CC. Nie będzie on musiał przekładać wiedzy starszych książek na obecną część, tylko będzie punkt po punkcie odhaczać nowe umiejętności.
Tak jak w poprzednich wersjach autorka zadbała o poparcie wiedzy teoretycznej praktyczną, dodając zdjęcia z następujących po sobie etapów ćwiczeń, dodatkowo zamieszczono screeny z otwieranych okienek programu. Wszystko daje przejrzysty sposób korzystania z książki oraz szybkie dotarcie do potrzebnych w danej chwili informacji. Cena książki oscyluje w okolicy 129zł.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz