FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

czwartek, 9 maja 2013

Fotografia produktowa. od przedmiotu do martwej natury - Eberhard Schuy - Galaktyka

Autor: Eberhard Schuy
Wydawnictwo: Galaktyka
Rok wydania: 2013
Liczba stron:  320s
Tematyka: Fotografia produktowa
Moja ocena : 5/6 
ISBN:  978-83-7579-264-5


Dziś trafiła do mnie świeżynka Wydawnictwa Galaktyki, „FOTOGRAFIA PRODUKTOWA. OD PRZEDMIOTU DO MARTWEJ NATURY” wydanie 2 rozszerzone i zaktualnione autorstwa EBERHARDa  SCHUY.

Porównując wersje pierwszą i drugą książki o fotografii produktowej stwierdzam, że dodano kilka podrozdziałów w rozdziale 5 (niestety z kilku też zrezygnowano) i dodano podrozdział w rozdziale 6. Zamiast płyty z czterema filmami z pierwszego wydania, mamy teraz dostęp do linka pozwalającego ściągnąć sobie 5 filmików obrazujących całą pracę nad przykładowym zdjęciem produktowym (dodatkowo filmik Przedmioty w ruchu). Drugie wydanie grubsze od poprzedniego  o dziesięć stron.

Książka kierowana do każdego fotografa od początkujących do zawodowców, gdyż w przystępny sposób pokazuje ona kolejne etapy pracy nad zdjęciem produktowym, a zarazem inspiruje nietypowym ujęciem tematu (np. dym z nad filiżanki, wylewające się wino z kieliszka). Wydawałoby się prosta fotka wymaga od fotografa wiele pracy nad każdym szczegółem zdjęcia, niekiedy nawet montażu ze sobą kilku ujęć.

Książka składa się z ośmiu rozdziałów. Dwa pierwsze wprowadzają nas w tematykę, trzeci pokazuje sposoby aranżacji i oświetlenia zdjęć, czwarty pokazuje jak powstaje fotografia, piąty najobszerniejszy zawiera 47 przykładów wykonania zdjęć produktowych. Trzy ostatnie to techniczne aspekty, zasady ustawiania przedmiotów aby ukierunkować wzrok widza oraz  szczegóły  decydujące o charakterystyce zdjęcia.

Książkę można porównać do świetnej pozycji także Wydawnictwa Galaktyka „Światło w fotografii Magia i nauka” autorstwa Hunter F., S.Biver, P.Fuqua. Podobny jest sposób przedstawienia przykładów. Zaczynamy od przygotowań następnie mamy rysunek obrazujący rozmieszczenie obiekt – aparat – lampy oświetlające – wstawki wytłumiające lub rozpraszające światło. Kończymy na postprodukcji dzięki której uzyskujemy oszałamiający efekt końcowy. Pozycja jest bardzo przejrzysta w odbiorze. Przykłady fotografowanych materiałów wykonanych ze zróżnicowanych materiałów, co powoduje zastosowanie różnych technik doświetlenia. Nawet zawodowcy na pewno skorzystają na różnych trickach zaprezentowanych przez pana Eberharda. Świetny punkt wyjściowy do stworzenia własnych profesjonalnych zdjęć produktów do reklam czy innych zastosowań.

Informacje zawarte w książce są warte swojej ceny czyli 69zł.  Kolejna pozycja obowiązkowa do biblioteczki fotograficznej, jednak jedynie osoby posiadające wydanie pierwsze tegoż autora,  niewiele zyskają, gdyż dużo materiału powtarza się w obu książkach.

Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu Galaktyka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz