FOTOBOOKI czyli księgi tajnych kodów w inny wymiar Photomatrixa.

Wszystkie opisy, komentarze oraz streszczenia książek są mojego autorstwa. Zabrania się ich kopiowania i publikowania bez mojego osobistego pozwolenia. To samo tyczy się moich zdjęć z wyłączeniem zdjęć książek, które są zapożyczone z internetu.

niedziela, 4 maja 2014

Ekspresowe porady fotograficzne - Bryan Peterson - Galaktyka

 
Tytuł: Ekspresowe porady fotograficzne
Autor: Bryan Peterson
Wydawnictwo: Galaktyka
Rok wydania: 2013
Liczba stron:  144s
Tematyka: Ekspozycja
Moja ocena : 4/6 
ISBN:  978-83-7579-286-7

Wydana pod koniec roku 2013 książka Bryana Petersona "Ekspresowe porady fotograficzne" jest luźnym zbiorem porad o "poprawnej" i "twórczej" ekspozycji.

Książka dedykowana jest przede wszystkim osobom początkującym, szukającym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania np. jak zamrozić ruch na zdjęciu akcji lub jak uchwycić smugi świateł samochodów.

Porady zawarte zostały w sześciu rozdziałach. Pierwszy o problemach z naświetlaniem (duża i mała głębia ostrości), następne o krajobrazach (np. fotografowanie zachodów słońca), zdjęciach w ruchu (długi i krótki czas naświetlania), zdjęciach w nocy (np. zdjęcia księżyca, błyskawic, fajerwerków), użyciu fleszy i blend (doświetlenie twarzy blendą i fleszem), ostatni rozdział o ekspozycjach artystycznych (malowanie światłem, zoomowanie, duchy na zdjęciu). 

Autor każdy podrozdział podzielił dodatkowo na problem z jakim zmagają się fotografowie oraz na jego rozwiązanie, dołączył też zdjęcie wraz z jego parametrami oraz krótką historyjkę odnośnie jego wykonania, zdjęcia mają czasami kilka wersji np. dobrze naświetlone tło, ciemna twarz, dobrze naświetlona twarz, prześwietlone tło oraz końcowy obraz o prawidłowo oświetlonej całości.
Każdy może sobie sprawdzić  jakie  parametry  ustawić kiedy chcemy dobrze naświetlić zdjęcie księżyca, jak ustawić aparat aby zwiększyć szanse uchwycenia błyskawicy lub fajerwerków na zdjęciu. Mamy przepis jak stworzyć czarne tło kwiatka robionego w biały dzień itp. tricki. Większość wiadomości do znalezienia w innych książkach o ekspozycji, ale tu w szybki sposób do odnalezienia konkretna porada bez zagłębiania się w grube tomiszcza. Niestety książka nie ustrzegła się błędów na stronie 14 i 15 znajdują się te same zdjęcia chociaż na stronie 15 powinno być zdjęcie w pełni ostre na pierwszym planie i w tle, na co wskazuje opis obrazka i przysłona f22. Mały minusik można też postawić za zdjęcia znane już z poprzednich książek autora, a tu powtórnie wykorzystywane.

Mimo wszystko świetnie skoncentrowany poradnik do najczęściej szukanych pytań o fotografowanych scenach wraz ze sposobami ich rozwiązywania w najprostszy i najefektowniejszy sposób. Na co dzień nie za często robimy np. zdjęcia błyskawic i nie każdy wie jak je naświetlić, aby całość robiła wrażenie (piękne tło i efektowne błyskawice), prób na zrealizowanie takiego zdjęcia nie ma za dużo i nie są one za częste, więc od poprawnych parametrów nastawienia aparatu dużo zależy, dzięki tej książce możemy skupić się tylko na kompozycji. Cena książki 35zł warta jest wydania dla osób szukających pomysłów i rozwiązań przy skomplikowanych ekspozycjach sprawiających trudności. 
 

1 komentarz:

  1. Polecam książkę. Wiele można z niej "wynieść" ;)

    OdpowiedzUsuń